Հունիսի լույս 16–ի գիշերը Իրանը նոր հրթիռային հարված է հասցրել Իսրայելին, Իսրայելը հարվածել է Իրանի կենտրոնական մասի հրթիռային օբյեկտներին, հայտնում է BBC-ն։
Իրանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ՝ Հոսեյն Կերմանպուրը հայտարարել է, որ Իսրայելի հարվածներից 224 մարդ է մահացել, տուժել է ավելի քան 1200–ը:
«Սիոնիստական ռեժիմի 65 ժամ տևած ագրեսիայի արդյունքում զոհերի և վիրավորների ընդհանուր թիվը հասել է 1481-ի, որոնցից 1277-ը հոսպիտալացվել է երկրում գործող պետական համալսարանների կլինիկաներում: Զոհվել է 224 մարդ»,–գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ տուժածների ավելի քան 90 % քաղաքացիական անձինք են, ներառյալ կանայք և երեխաներ:
Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ Իրանի պատասխան հրթիռակոծությունների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է չորսի, իսկ հոսպիտալացվածների թիվը՝ 87-ի, ինչպես տեղեկացնում է Իսրայելի շտապօգնության ծառայությունը՝ «Մագեն Դավիդ Ադոմ» (MDA), հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Շտապօգնության բուժակներն ու MDA-ի պարամեդիկները հաստատել են չորս մարդու՝ երկու կնոջ և երկու տղամարդու մահը, բոլորն էլ մոտ 70 տարեկան են։ Այս պահին MDA-ի խմբերը հոսպիտալացրել են 87 տուժածի», — նշված է շտապօգնության ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 15–ի դրությամբ Իսրայելի ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերը խոցել են ավելի քան 100 անօդաչու սարք, որոնք արձակվել էին Իրանի տարածքից դեպի Իսրայել, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Ինչպես նշել է բանակի մամուլի ծառայությունը, «օպերացիայի մեկնարկից ի վեր ռազմաօդային ևեւ ռազմածովային ուժերը խոցել են Իրանի տարածքից Իսրայելի ուղղությամբ արձակված ավելի քան 100 անօդաչու թռչող սարք»։
Բացի այդ, մամուլի ծառայությունը հավելել է. «Օդային պաշտպանության համակարգերն ու հրթիռային նավերը մշտապես աշխատում են զսպել և վերացնել սպառնալիքները»։

Израиль и Иран нанесли друг другу новые ракетные удары: в Иране погибло более 220 человек, в Израиле — четверо, сообщает BBC.
В ночь на 16 июня Иран осуществил новый ракетный удар по Израилю, а израильские силы атаковали ракетные объекты в центральной части Ирана.
По словам представителя Министерства здравоохранения Ирана Хосейна Керманпура, в результате израильских атак погибло 224 человека, более 1200 получили ранения.
«В результате 65-часовой агрессии сионистского режима общее число погибших и пострадавших достигло 1481, из них 1277 были госпитализированы в клиники государственных университетов страны. Погибло 224 человека», — написал он в своём микроблоге X, сообщает ТАСС.
По словам Керманпура, более 90 % пострадавших — мирные жители, включая женщин и детей.
В результате ответных ракетных ударов Ирана по территории Израиля погибли четыре человека, ещё 87 были госпитализированы, сообщает израильская служба скорой помощи «Маген Давид Адом» (MDA), передаёт РИА Новости.
«Медики скорой помощи и парамедики MDA подтвердили гибель четырёх человек — двух женщин и двух мужчин, всем около 70 лет. На данный момент бригады MDA госпитализировали 87 пострадавших», — говорится в сообщении службы.
По состоянию на 15 июня военно-воздушные и военно-морские силы Израиля сбили более 100 беспилотников, запущенных с территории Ирана, сообщает ТАСС.
Пресс-служба армии отметила: «С начала операции военно-воздушные и военно-морские силы сбили более 100 беспилотных летательных аппаратов, направленных с территории Ирана в сторону Израиля».
Также в сообщении говорится: «Системы ПВО и ракетные корабли постоянно работают над сдерживанием и устранением угроз».
*В ночь на 13 июня ВВС Израиля атаковали не менее шести военных баз вблизи Тегерана. По данным иранских государственных СМИ, удары Израиля пришлись также на жилые районы Тегерана и других городов. В частности, сообщалось о поражении штаба Корпуса стражей Исламской революции в Тегеране. Генеральный штаб ВС Ирана заявил, что ответ на удары израильского режима будет разрушительным.
Корпус стражей Исламской революции объявил о начале операции «Истинное обещание 3» в ответ на атаки Израиля. Об этом было объявлено после обращения духовного лидера Али Хаменеи, пообещавшего жёсткий ответ Израилю.*