Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Թեհրանը օրինական իրավունք ունի օգտվելու միջուկային էներգիայից և կատարելու հետազոտություններ այդ ոլորտում։
«Մենք իրավունք ունենք օգտագործել ատոմային էներգիան և (կատարել – խմբ.) հետազոտություններ (միջուկային ոլորտում – խմբ.)՝ հանուն հասարակության բարօրության։ Ոչ ոք իրավունք չունի այդ իրավունքը մեզնից խլել», — ասել է Փեզեշքիանը պետական «IRIB» հեռուստառադիոն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նաև ընդգծել է, որ Իրանը երբեք չի ձգտել ռազմական բախման և հորդորել է քաղաքացիներին համախմբվել արտաքին ճնշումների պայմաններում։ Նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ–ն խախտել է միջազգային իրավունքը՝ թույլ տալով Իսրայելին հարձակվել Իրանի վրա։

16 Июнь 2025 - 09:45 AMT
Президент Исламской Республики Масуд Пезешкиан заявил, что Тегеран обладает законным правом на использование ядерной энергии и проведение исследований в этой области.
«Мы имеем право использовать атомную энергию и (проводить – ред.) исследования (в ядерной сфере – ред.) на пользу обществу. Никто не вправе отнять у нас это право», — приводит слова Пезешкиана гостелерадиокомпания IRIB.
Он также подчеркнул, что Иран никогда не стремился к военному конфликту и обратился к гражданам с призывом к консолидации в условиях внешнего давления. По его словам, Соединённые Штаты нарушили нормы международного права, позволив Израилю осуществить нападение на Иран.