16 Հունիս 2025 - 09:47 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին օրերին «վետո» է դրել Իսրայելի առաջարկին` սպանելու Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին։ Այդ մասին հունիսի 15-ին հայտնել է Reuters-ը՝ երկու ամերիկացի պաշտոնյաների վրա հղումով։
«Արդյո՞ք իրանցիները սպանե՞լ են առնվազն մեկ ամերիկացու: Ոչ։ Մինչ նրանք դա չեն անի, մենք անգամ չենք խոսի քաղաքական ղեկավարության հետապնդման մասին», –ասել է ԱՄՆ վարչակազմի բարձր դիրք ունեցող ներկայացուցիչը՝ իր անունը չհրապարակելու պայմանով, գրում է Meduza-ն։
Աղբյուրների համաձայն Իսրայելը հայտնել է, որ ունեցել է հնարավորությունը սպանելու Իրանի հոգևոր առաջնորդին, սակայն Թրամփը մերժել է այդ ծրագիրը։
Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ցախի Հանեգբին հայտարարել է, որ Reuters-ի հաղորդակցությունն այն մասին, որ ԱՄՆ-ը դրել է վետո Խամենեի սպանության վրա, «fake է՝ ֆեյք ֆեյքերի երկրից»։ Այս խոսքերը մեջբերել է լրագրող Ամիտ Սեգալը, ով մոտ է վարչապետի շրջապատին։
Իսրայելական պաշտոնյան հունիսի 14-ին ասել է The Wall Street Journal-ին, որ Ալի Համենեին «ապահովագրված չէ» հնարավոր հարձակումներից։ Պատասխանելով թերթի հարցին՝ պաշտոնյան նշել է, որ Իսրայելը չի բացառում իր ատոմային ծրագրի ոչնչացման հնարավոր բոլոր թիրախները, ներառյալ Համենեիին։
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն Fox News-ին մեկնաբանել է Reuters-ի պնդումները՝ ասելով, որ «կան բազմաթիվ սխալ հաղորդումներ խոսակցությունների մասին, որոնք երբեք չեն տեղի ունեցել», ուստի չի ցանկանում խորանալ այս թեմայում։
«Բայց կարող եմ ձեզ ասել, որ, իմ կարծիքով, մենք անում ենք այն, ինչ պետք է անենք, և կանենք այն, ինչ պետք է անենք։ Եվ կարծում եմ, որ Միացյալ Նահանգները գիտեն, թե ինչ է լավ նրանց համար», — ավելացրել է Նեթանյահուն (վերապատված է Reuters-ի կողմից)։
Իսրայելն Իրանի դեմ իրականացված հարվածների ընթացքում սպանել է բազմաթիվ բարձր դիրքի իրանցի զինվորականների։ Բացարձակ մեծամասնությամբ հիմնական գեներալները զոհվել են իրենց բնակարաններում, որոնց վրա իսրայելական ինքնաթիռները հասցրել են կետային հարվածներ։

16 Июнь 2025 - 08:13 AMT
Президент Дональд Трамп в последние дни наложил вето на израильский план по убийству верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи, сообщило 15 июня агентство Reuters, ссылаясь на слова двух американских чиновников.
«Убили ли иранцы хоть одного американца? Нет. Пока они этого не сделают, мы даже не будем говорить о преследовании политического руководства», — сказал на условиях анонимности высокопоставленный представитель администрации США.
По словам источников, израильтяне сообщили, что у них была возможность убить высшего иранского лидера, но Трамп отклонил этот план.
Глава Совета национальной безопасности Израиля Цахи Ханегби заявил, что «сообщение Reuters о том, что США наложили вето на убийство Хаменеи, — фейк из страны фейков». Слова главы израильского Совбеза привел журналист Амит Сегаль, близкий к окружению израильского премьера.
Израильский чиновник заявил 14 июня газете The Wall Street Journal, что Али Хаменеи «не застрахован» от нападения. Отвечая на вопрос издания, чиновник заявил, что Израиль не исключает никаких потенциальных целей для уничтожения ядерной программы, включая Хаменеи.
Обновление. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, комментируя в эфире Fox News сообщения Reuters, заявил, что «есть много ложных сообщений о разговорах, которых никогда не было», поэтому он не хочет вдаваться в эту тему. «Но я могу сказать вам, что я думаю, что мы делаем то, что должны делать, и будем делать то, что должны делать. И я думаю, что Соединённые Штаты знают, что хорошо для Соединённых Штатов», — добавил Нетаньяху (цитата по Reuters).
Во время атаки на Иран Израиль ликвидировал ряд высокопоставленных иранских военных. Большинство ключевых генералов были убиты в результате точечных авиаударов по их квартирам.