1 Հունիս 2009 - 18:20 AMT
Որոշվել է 2009 թվականի հունիսի 20-21-ին Բոսնիայի եւ Հերցոգովինայի մայրաքաղաք Սարաեւոյում կայանալիք Եվրոպայի պատմության մեջ առաջին թիմային առաջնությանը (երեք խումբ) մասնակցելու համար Թեթեւ ատլետիկայի Հայաստանի հավաքականի կազմը:
Եվրոպայի թիմային առաջնությունը փոխարինել է Եվրոպայի գավաթին, որը վերջին 29-րդ անգամ անցկացվել է Անսի (Ֆրանսիա) քաղաքում հունիսի 20-22-ը:
Ինչպես PanARMENIAN. Net-ի թղթակցին հաղորդել է հավաքականի գլխավոր մարզիչ Միշա Հայրապետյանը, պատվիրակությունը Հայաստանի թեթեւ ատլետիկայի Ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Խաչատրյանի գլխավորությամբ 22 մարզիկից բաղկացած հավաքականը Բոսնիա կմեկնի հունիսի 17-ին:
«Հավաքականի կազմը ձեւավորվել է երեկ ավարտված Հայաստանի առաջնության եւ Գառնիկ Ղուկասյանի անվան մրցաշարի արդյունքների հիման վրա: Հավաքականում մեծամասամբ ընդգրկվել են երկրի չեմպիոնները, բայց, քանի որ մեզ մոտ համապատասխան պայմանների բացակայության պատճառով որոշ մարզաձեւերում մրցումներ չեն անցկացվում, ուստի մենք կազմում ընդգրկել ենք նաեւ Հայաստանի առաջնությանը չմասնակցած մարզիկների: Նույնիսկ այս դեպքում Եվրոպայի առաջնությունում բաց ենք թողնելու մի քանի մարզաձեւ, որոնց ներկայացուցիչ պարզապես չունենք», – նշել է Հայրապետյանը:
Վերջինիս խոսքերով, Հայաստանի հավաքականը լավ մարզավիճակում է, սակայն առաջին եւ երկրորդ տեղեր զբաղեցնելու հույսեր այժմ անիմաստ է փայփայել:
Ինչ վերաբերում է մեր ելույթներին, ապա առանձին մարզիկներ կարող են հաջողության հասնել, սակայն թիմային ստուգարքում կարծում եմ կզբաղեցնենք մրցաշարային աղյուսակի միջին տեղերից մեկը: Իսկ հաջորդ խմբին անցնելու համար մենք պետք է զբաղեցնենք առաջին կամ երկրորդ տեղերը:
Եվրոպայի թիմային առաջնությունը ներառում է չորս խումբ. Սուպերլիգա (Պորտուգալիա)» Առաջին խումբ (Նորվեգիա), Երկրորդ խումբ (Սլովակիա) եւ Երրորդ խումբ (Բոսնիա):
Հայաստանի հավաքականն ընդգրկվել է երրորդ խմբում Մոլդովայի, Իսրայելի, Դանիայի, Բոսնիայի, Իսլանդիայի, Լյուքսեմբուրգի, Վրաստանի, Ադրբջանի, Չեռնոգորիայի, Եվրոպայի փոքր պետությունների, Ալբանիայի, Անդորայի եւ Մակեդոնիայի հավաքականների հետ:

1 Июнь 2009 - 18:20 AMT
Определился состав сборной по легкой атлетике Армении на первый в истории командный чемпионат Европы (3 группа), который пройдет 20 и 21 июня 2009 года в столице Боснии и Герцеговины Сараево.
Командный Чемпионат Европы заменил собой Кубок Европы, который в заключительный 29-й раз с 20-22 июня проводился в городе Анси (Франция).
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Миша Айрапетян, делегация во главе с президентом Федерации легкой атлетики Армении Саргисом Хачатряном легкоатлетов в составе 22 спортсменов отбудет в Боснию 17 июня.
«Состав сформировался по итогам первенства Армении, который завершился вчера, и турнира имени Гарника Гукасяна. В большинстве своем в сборную включены чемпионы страны, но поскольку по некоторым дисциплинам у нас из-за отсутствия условий соревнования не проводятся, то мы также включили спортсменов, которые не принимали участия в чемпионате Армении. И даже в этом случае на ЧЕ пропускаем несколько дисциплин, в которых у нас просто нет представителей», – отметил Айрапетян
По словам Миши Айрапетяна, сборная Армении находится в оптимальной форме, но на первое и второе места рассчитывать сейчас бессмысленно.
«Что касается наших выступлений, то отдельные спортсмены могут добиться успеха, но в командном зачете, я думаю, займем место в середине турнирной таблицы. А для того, чтобы перейти в следующую группу нам нужно занять 1 или 2 место», – сказал главный тренер сборной.
Командный чемпионат Европы включает в себя 4 группы: Суперлига (Португалия), Первая группа (Норвегия), Вторая группа (Словакия) и третья группа (Босния).
Сборная Армении посеяна в третью группу вместе со сборными Молдавии, Израиля, Дании, Боснии, Исландии, Люксембурга, Грузии, Азербайджана, Черногории, малых государств Европы, Албании, Андорры и Македонии.