ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանձնարարել է Միգրացիոն և մաքսային վերահսկողության ծառայությանը (ICE) խստացնել միջոցները մի շարք խոշոր քաղաքներում։
«Մենք պետք է ընդլայնենք անօրինական ներգաղթյալների ձերբակալման և արտաքսման ջանքերը Ամերիկայի խոշորագույն քաղաքներում, ինչպիսիք են Լոս Անջելեսը, Չիկագոն և Նյու Յորքը», – գրել է նա Truth Social սոցիալական ցանցում կիրակի երեկոյան՝ հունիսի 15-ին, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Թրամփի խոսքով՝ այս խստացումները քաղաքներում, որոնք նա անվանել է «դեմոկրատների իշխանության կենտրոնի միջուկ», մաս են կազմում «պատմության մեջ ամենամեծ զանգվածային արտաքսման ծրագրի»։ Իր երկար գրառման մեջ նախագահը նշել է, որ ICE-ի աշխատակիցները պետք է «ամեն ինչ անեն»՝ այդ հրահանգը իրականացնելու համար։
Անօրինական ներգաղթի դեմ պայքարը եղել է Թրամփի 2024 թվականի նախընտրական քարոզարշավի առանցքային խոստումներից։ Նախագահի պաշտոնին վերադառնալուց հետո միգրացիոն ծառայությունը լայնածավալ ռեյդերի ընթացքում ձերբակալել է ներգաղթյալներին երկրի տարբեր շրջաններում։
Վերջին շաբաթներին տարբեր քաղաքներում աճել են բողոքները այս հակամիգրացիոն գործողությունների դեմ։ Լոս Անջելեսում ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ ցույցերը վերածվել են անկարգությունների և բախումների իրավապահների հետ։ Թրամփը Կալիֆորնիայում տեղի ունեցող զարգացումներն անվանել է «գրավում և օկուպացիա»՝ «անօրինական ներգաղթյալների և հանցագործների» կողմից և Կալիֆորնիա է ուղարկել Ազգային գվարդիայի և ծովային հետևակի ստորաբաժանումներ։
Այս քայլը առաջացրել է նահանգային իշխանությունների և նահանգապետ Գևին Նյուսոմի խիստ արձագանքը։ Վերջինս դիտարկվում է որպես Դեմոկրատական կուսակցության հավանական թեկնածու 2028 թվականի նախագահական ընտրություններում։
Ամերիկյան օրենսդրությամբ՝ ֆեդերալ կառույցների ուժային ստորաբաժանումների մասնակցությունը անկարգությունների կամ արտակարգ իրավիճակների պայմաններում հնարավոր է միայն նահանգային իշխանությունների կողմից Վաշինգտոն ներկայացված պաշտոնական դիմումի դեպքում։ Բացառություն են կազմում միայն արտաքին ներխուժման կամ պետական կարգի սպառնալիքի դեպքերը։ Մինչդեռ, ինչպես նշել է դեմոկրատ նահանգապետը, Թրամփը առանց Կալիֆորնիայի հետ համաձայնեցման ստորագրել է Ազգային գվարդիան իր հրամանատարությանը հանձնելու հրաման՝ առանց իրավական բավարար հիմքի։

Президент США Дональд Трамп распорядился, чтобы иммиграционная служба США (ICE) активизировала действия против нелегальных мигрантов в ряде крупных американских городов. «Мы должны расширить усилия по задержанию и депортации нелегальных иммигрантов в крупнейших городах Америки, таких как Лос-Анджелес, Чикаго и Нью-Йорк», — написал он в социальной сети Truth Social вечером воскресенья, 15 июня.
По словам Трампа, усиленные меры в городах, которые он назвал «ядром центра власти демократов», входят в состав «крупнейшей программы массовой депортации в истории». В своём развернутом сообщении бывший президент подчеркнул, что сотрудники ICE должны предпринять «все возможное» для выполнения его указаний.
Борьба с незаконной миграцией была одним из основных пунктов предвыборной кампании Дональда Трампа на выборах 2024 года. После его возвращения в Белый дом иммиграционная служба проводила аресты мигрантов в ходе масштабных рейдов по всей стране.
В последние недели в различных городах США нарастают протесты против этих антимиграционных мер. Более недели назад в Лос-Анджелесе демонстрации переросли в беспорядки и столкновения между участниками акций и полицией. Трамп охарактеризовал происходящее в Калифорнии как «захват и оккупацию» со стороны «нелегальных мигрантов и преступников» и распорядился направить в штат военнослужащих Национальной гвардии и морскую пехоту. Это решение вызвало протест со стороны местных властей и губернатора Гэвина Ньюсома, которого называют вероятным кандидатом от Демократической партии на выборах 2028 года.
Согласно американскому законодательству, привлечение федеральных сил для подавления беспорядков или в чрезвычайных ситуациях возможно лишь по просьбе властей соответствующего штата. Исключение составляют случаи иностранного вторжения или угрозы государственному устройству. Тем не менее, как отметил губернатор-демократ, Трамп без консультаций с Калифорнией подписал указ о передаче Национальной гвардии под свой контроль, несмотря на отсутствие правовых оснований для такого шага.