17 Հունիս 2025 - 07:30 AMT
Իսրայելի հարվածից Իրանի հեռուստատեսության 3 աշխատակից է զոհվել, Թրամփը հորդորել է Թեհրանի բնակիչներին տարհանվել
Իսրայելի Պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) հունիսի 16-ին, ավիահարված է հասցրել Թեհրանում տեղակայված Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերության (IRIB) շենքին. պայթյունը տեսանելի է եղել ուղիղ եթերում։
Հեռուստահաղորդավարը, որը զայրացած ելույթ էր ունենում Իսրայելի դեմ, լքել է ստուդիան, բայց շուտով եթերը վերսկսվել է, հաղորդում է FARS տեղեկատվական գործակալությունը։
Սոցիալական ցանցերում տարածվող լուսանկարներից ու տեսանյութերից երևում է, թե ինչպես այրվող շենքից ծուխ է բարձանում, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
ՑԱԽԱԼ-ը հայտնել է, թե «շենքն օգտագործվում էր Իրանի բանակի կողմից՝ քաղաքացիական գործունեության քողարկման տակ»։
Մինչ հարվածը, իսրայելական զինվորականները պարսկերենով նախազգուշացրել են Թեհրանի հյուսիս-արևելյան թաղամասում բնակվող մոտ 300,000 անձանց, որ անհապաղ լքեն իրենց բնակարանները, քանի որ առաջիկա ժամերին ՑԱԽԱԼ-ը «գործողություններ է ձեռնարկելու՝ իրանական ռեժիմի ռազմական ենթակառուցվածքների դեմ», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Գիշերը Իսրայելի օդուժը մի քանի խոշոր հարված է հասցրել Իրանի ռեժիմի ռազմական օբյեկտներին՝ երկրի արևմտյան հատվածում։ Հարվածների արդյունքում ոչնչացվել են տասնյակ հրթիռների («երկիր-երկիր» դասի) պահեստներ և արձակման ենթակառուցվածքներ։ Բացի այդ, հարվածներ են հասցվել նաև «երկիր-օդ» հրթիռների արձակման կայաններին ու անօդաչու թռչող սարքերի պահպանման վայրերին՝ Իրանի արևմուտքում», – նշվում է բանակի Telegram ալիքում։
Իսրայելի կողմից Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերության գրասենյակի դեմ իրականացված հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է երեքի։ Այդ մասին հայտնել է Fars գործակալությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոշտ քննադատության է ենթարկել Իրանին՝ հայտարարելով, որ այդ երկիրը պետք է ընդուներ այն համաձայնագիրը, որն ինքը նախկինում առաջարկել էր։
Նա նաև նշել է, որ Թեհրանի բնակիչները պետք է տարհանվեն։
«Ինչպիսի ամոթ և մարդկային կյանքի ապարդյուն կորուստ. Պարզ ասած՝ Իրանը չի կարող միջուկային զենք ունենալ։ Ես դա ասել եմ բազմիցս։ Բոլորը պետք է անհապաղ տարհանվեն Թեհրանից»,–գրել է նա։
Իսրայելի Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ հունիսի 17-ի գիշերը Իսրայելի օդուժը մի շարք զանգվածային հարվածներ է հասցրել Իրանի ռազմական օբյեկտներին։
Իսրայելը սկսել է Իրանի դեմ գործողությունը՝ մեղադրելով վերջինիս գաղտնի ռազմական-միջուկային ծրագրի իրականացման մեջ, որը, ըստ Թել Ավիվի, մոտեցել է «վերադարձի անհնարին կետին»։ Հարվածների թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, բարձրաստիճան գեներալները, հայտնի միջուկային ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերն ու «երկիր-երկիր» հրթիռները։
Իրանն, իր հերթին, հերքել է իր միջուկային ծրագրում ռազմական բաղադրիչների առկայությունը և պատասխանում է հրթիռային հարվածներով ու հարվածային անօդաչուների կիրառմամբ։ Թեհրանում նշում են, որ հարվածները հասցվում են Իսրայելի ռազմական ու ռազմարդյունաբերական օբյեկտներին։
Իսրայելը հայտնել է ավելի քան 20 զոհի և ավելի քան 600 վիրավորների մասին։ Իրանն էլ հայտնել է ավելի քան 220 զոհերի և առնվազն 1.800 վիրավորների մասին։
Իսրայելը և Իրանը շարունակաբար փոխադարձ հարվածներ են հասցնում՝ օրական մի քանի անգամ։ Թել Ավիվը խոստանում է շարունակել արշավը մինչև Իրանի միջուկային ծրագրի ամբողջական ոչնչացումը, մինչդեռ Թեհրանը սպառնում է շարունակել հրթիռակոծությունները, քանի դեռ Իսրայելը չի դադարեցրել ռմբահարումները։

Армия обороны Израиля в ночь с 16 на 17 июня нанесла авиаудар по зданию государственного телерадиовещателя IRIB в северном Тегеране. Взрыв произошёл прямо в эфире. Режиссёр вёл агрессивную речь против Израиля, покинул студию, но трансляция вскоре продолжилась, сообщает агентство Fars.
Соцсети опубликовали фото и видео, на которых видно, как из горящего здания поднимается дым, сообщает Deutsche Welle .
Армия обороны Израиля заявила, что здание использовалось иранскими военными под прикрытием гражданских объектов.
Перед ударом израильские войска на персидском языке предупредили около 300 000 жителей северо-восточного Тегерана о срочной эвакуации: ожидаются операции против военной инфраструктуры режима, сообщает РИА Новости .
В ходе ночных действий ВВС Израиля нанесли удары по военным объектам режима Ирана на западе страны. Уничтожены десятки складов и пусковых установок для баллистических ракет «земля–земля», а также установки ПВО и ангары для беспилотников .
По данным агентства Fars, переданным РИА Новости, число погибших в здании иранской госрадиокомпании достигло трёх человек.
Президент США Дональд Трамп резко раскритиковал Иран, заявив, что тот должен был принять его прежнее предложение, и призвал эвакуировать Тегеран:
«Какой позор и бесполезная гибель людей. Проще говоря, Иран не должен иметь ядерного оружия. Я говорил это много раз. Всем немедленно покинуть Тегеран», — написал он в Truth Social .
Армия обороны Израиля сообщила, что ночью 17 июня ВВС вновь нанесли удары по ряду военных объектов Ирана.
Израиль начал кампанию против Ирана, обвиняя его в секретной военно-ядерной программе, которую Тель-Авив называет находящейся «на критической точке возврата». В числе целей – ядерные объекты, высокопоставленные генералы, известные физики, авиабазы, системы ПВО и комплексы баллистических ракет.
Иран отрицает военный характер своей ядерной программы и отвечает ракетными ударами и ударами БПЛА по военным и оборонным объектам Израиля.
Израиль сообщает о более чем 20 погибших и более чем 600 раненых. Иран заявляет о более чем 220 погибших и как минимум 1 800 раненых.
Израиль и Иран продолжают взаимные ежедневные удары; Тель-Авив обещает довести до полного уничтожения ядерной программы Ирана, Тегеран угрожает не прекращать обстрелы до прекращения атак.