18 Հունիս 2025 - 10:05 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, «մոռանալով» Բաքվից և Ադրբեջանի մյուս քաղաքներից ու շրջաններից մազապուրծ փախած հայերի մասին, հայտարարեl է, թե «հարյուր հազարևավոր ադրբեջանցիներ պետք է վերադառնան Արևմտյան Ադրբեջան» և որ Հայաստանը պետք է հարգի «իրենց բնիկ հողերը վերադառնալու ադրբեջանցիների իրավունքը»։
Նա այդ մասին ասել է Բաքվում ընթացող Օմբուդսմենների միջազգային համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում, գրում է Report.az-ը։
Նրա խոսքով՝ այս պահանջը «խաղաղության հաստատման, բարիդրացիական հարաբերությունների կարգավորման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնական պայմաններից է տարածաշրջանում»։
Ավելի վաղ Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն, արձագանքելով Ալիևի նմանատիպ հայտարարություններին, ասել էր, որ «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Արևմտյան Ադրբեջան» չկա. արևմտյան Ադրբեջանն Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջաններն են»։ Ադրբեջանի իշխանությունն «Արևմտյան Ադրբեջան» է անվանում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մի մասը: Արտգործնախարար Միրզոյանը Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվն ավելի վաղ տարածքային պահանջ էր համարել Հայաստանի նկատմամբ։

18 Июнь 2025 - 11:07 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, проигнорировав судьбу армян, бежавших из Баку и других городов и районов Азербайджана, заявил, что «сотни тысяч азербайджанцев должны вернуться в Западный Азербайджан» и что Армения должна уважать «право азербайджанцев вернуться на свои исконные земли».
Об этом он сказал в послании участникам Международной конференции омбудсменов, проходящей в Баку, сообщает Report.az.
По словам Алиева, это требование является «одним из ключевых условий установления мира, нормализации добрососедских отношений и защиты прав человека в регионе».
Ранее официальный представитель МИД Армении Ани Бадалян, комментируя аналогичные заявления Алиева, отметила, что «на территории Республики Армения не существует «Западного Азербайджана»; Западным Азербайджаном являются западные регионы Азербайджанской Республики». Власти Азербайджана называют «Западным Азербайджаном» часть суверенной территории Армении. Министр иностранных дел Арарат Мирзоян ранее охарактеризовал продвигаемый Баку нарратив «Западного Азербайджана» как территориальные притязания на Армению.