Իսրայելական 60 կործանիչ հարվածներ է հասցրել Թեհրանի ռազմական օբյեկտներին, որոնց թիվը գերազանցել է 20–ը։ Այդ մաին տեղեկացրել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ՑԱԽԱԼ) մամուլի ծառայությունը։ Ըստ հաղորդագրության, թիրախում էին նաև «միջուկային զենքի մշակման օբյեկտներ» և «հրթիռների արտադրության օբյեկտներ»։
Իսրայելական բանակի տվյալներով՝ «Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը լայնածավալ ջանքերի շրջանակում, որպես պատասխան Իրանի միջուկային զենքի ծրագրին, հարվածներ են հասցրել զենքի և ցենտրիֆուգերի արտադրության, փորձագիտական և գիտահետազոտական տիպային օբյեկտներին»։ Այս կառույցները նախատեսված են եղել ուրանի հարստացման ծավալներն ավելացնելու համար՝ միջուկային զենքի մշակման նպատակով, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակի հետախուզական վարչությունը տարիներ շարունակ տվյալներ է հավաքել Իրանի արտադրական հզորությունների մասին։
Իրանն իր հերթին հունիսի լույս 19–ի գիշերը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Իսրայելի շտապ օգնության ծառայությունը (MDA) հայտնել է, որ ավելի քան 30 մարդ է վիրավորվել, և նրանք տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։
Իրանը հինգշաբթի առավոտյան մոտ 20 հրթիռ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ, որոնցից մի քանիսը հարվածել են Թել Ավիվի և նրա արվարձանների բնակելի թաղամասերին։ Հրթիռներից մեկը հարվածել է «Սորոկա» հիվանդանոցին, որը գտնվում է երկրի հարավում՝ Բեեր-Շեվա քաղաքում։
Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերությունը ցուցադրել է տեսաշար, որտեղ նշվում է Իսրայելի արտակարգ ազդարարման համակարգի դեմ կիբերհարձակման մասին, հաղորդել է Nour News գործակալությունը։
«Իսրայելի արտակարգ ազդարարման համակարգի վրա կատարվել է կիբերհարձակում», — ասվում է տեսաշարի մեկնաբանության մեջ, որը հրապարակվել է գործակալության պաշտոնական Telegram-ալիքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Nour News-ի՝ կոտրելուց հետո Իսրայելի բարձրախոսներով հնչեցվել է իրանցիներին հայտնի երգ՝ նվիրված մահմեդականների և հրեաների միջև Խայբարի մոտ տեղի ունեցած պատմական ճակատամարտին, որն ավարտվել է մահմեդականների հաղթանակով։ Իրանական քարոզչական մշակույթում «Խայբար» բառը դարձել է խորհրդանշական և հաճախ է օգտագործվում հակաիսրայելական հանրահավաքների ժամանակ։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտարարել է, որ ոչնչացրել է իսրայելական պաշտպանության համակարգերը՝ հավելելով, որ բնակիչները այժմ ստիպված են ընտրություն կատարել՝ «դանդաղ մահանալ ապաստարաններում կամ փախչել օկուպացված Պաղեստինից», հայտնում է Mehr-ը։
«Ճշմարիտ խոստում III» գործողության 12-րդ փուլի մեկնարկից հետո տարածած հայտարարության մեջ ԻՀՊԿ–ն նշել է, որ հաջողությամբ կարողացել է ոչնչացնել իսրայելական պաշտպանական համակարգերը ամբողջ Պաղեստինի տարածքում։
Իրանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ զոհվել է ավելի քան 220 մարդ, ևս առնվազն 1800-ը վիրավորվել։ Իսկ Իրանում Ռուսաստանի դեսպան Քազեմ Ջալալին հայտնել է, որ զոհված քաղաքացիական անձանց թիվը հասել է մոտ 300-ի։ Իսրայելն իր հերթին հայտարարել է, որ իրանական հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 20 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 800-ը։
Իսրայելի և Իրանի միջև բախումները շարունակվում են մի քանի անգամ օրական։ Իսրայելը խոստանում է շարունակել գործողությունները մինչև Իրանի միջուկային ծրագրի լիակատար ոչնչացումը, իսկ Թեհրանը հայտարարում է, որ կշարունակի հարվածները, քանի դեռ չեն դադարեցվել Իսրայելի ռմբահարումները։

В резкой эскалации Израиль нанес авиаудары по военным и ядерным объектам Ирана; Иран ночью ответил ракетами по жилым районам Израиля.
Израильские ВВС задействовали около 60 истребителей для ударов по более чем 20 военным объектам в Тегеране, сообщил пресс-центр Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ). Целями стали объекты, связанные с обогащением урана, производством ракет, а также научно-исследовательские центры, предназначенные для расширения ядерной программы . Согласно ТАСС, эти предприятия были ориентированы на увеличение мощности производства обогащенного урана и создание ядерного оружия . ЦАХАЛ сообщает, что управление военной разведки собирало сведения о промышленных мощностях Ирана в течение многих лет .
В ответ Иран нанес ракетный удар по Израилю ночью 19 июня, сообщает РИА Новости . Служба экстренной помощи МДА Израиля зафиксировала более 30 пострадавших, госпитализированных после атаки .
Иран выпустил около 20 ракет по территории Израиля в четверг утром, несколько ракет поразили жилые кварталы Тель–Авива и пригородов. Одна из них попала в больницу «Сорока» в Беэр-Шеве на юге страны .
Иранское государственное телевидение показало видеозапись, сообщавшую о кибератаке на систему экстренного оповещения Израиля, передает агентство Nour News . В эфире прозвучало: «На систему экстренного оповещения Израиля совершена кибератака,» сообщает официальный Telegram–канал агентства .
После взлома из громкоговорителей Израиля транслировалась иранская песня, посвящённая исторической битве при Хайбаре, где мусульмане одержали победу над евреями — символ, часто используемый на анти–израильских митингах .
Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил об уничтожении израильских систем ПВО, добавив, что у населения остается выбор: «медленно умирать в укрытиях или бежать на оккупированную Палестину» . В сообщении КСИР говорится, что в 12 этапе операции «Истинное обещание III» они успешно уничтожили системы ПВО Израиля на всей территории Палестины .
Минздрав Ирана сообщает о более 220 погибших и не менее 1800 раненых. Российский посол Казем Джалали в Тегеране заявил, что число гражданских жертв приближается к 300. Израиль заявил о более чем 20 погибших и свыше 800 раненых в результате иранских атак .
Столкновения между Израилем и Ираном продолжаются по несколько раз в день. Израиль обещает продолжать действия до полного уничтожения иранской ядерной программы, Тегеран заявляет, что будет наносить удары, пока Израиль не прекратит бомбардировки.