19 Հունիս 2025 - 08:03 AMT
«Հնարավոր է՝ անեմ, հնարավոր է՝ չանեմ. Ոչ ոք չգիտի, թե ես ինչ եմ անելու»,–ասել է Թրամփը՝ նշելով, որ Իրանը դեռ հնարավորություն ունի հրաժարվելու միջուկային ծրագրից՝ չնայած իսրայելական հարվածներին, գրում է BBC-ն։
Թրամփը նշել է, որ Իրանը նույնիսկ առաջարկել է պատվիրակություն ուղարկել Սպիտակ տուն՝ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններ վարելու նպատակով՝ ի պատասխան Իսրայելի օդային հարձակումների։
Նա ասել է. «Նրանք առաջարկել են գալ Սպիտակ տուն։ Դա, գիտեք, խիզախ է, բայց դա՝ գիտե՞ք, հեշտ բան չէ նրանց համար։
Ես ասել եմ՝ հիմա շատ ուշ է խոսելու համար։ Կարող է՝ հանդիպենք։ Մեկ շաբաթ առաջ ու հիմա մեծ տարբերություն կա, ճիշտ է՞։ Մեծ տարբերություն»,–ասել է նա, գրում է Times of Israel-ը։
Թրամփը հիասթափություն է հայտնել դիվանագիտական գործընթացից՝ ասելով. «Ես կշտացել եմ» բանակցություններից»։ Բայց միաժամանակ նշել է, որ Իրանը դեռ կարող է համաձայնագիր կնքել։ Նրա պահանջն այժմ «անհապաղ ու անբեկանելի հանձնվելն» է։
Ավելի ուշ Թրամփը ասել է, որ Իրանը «մի քանի շաբաթ հեռու էր» միջուկային զենք ստանալուց մինչև Իսրայելի հարվածները։ Նա ընդգծել է, որ նպատակը ոչ թե ժամանակավոր դադարեցում է, այլ վճռական հաղթանակ։
«Ես չեմ ցանկանում պատերազմել, բայց եթե ընտրությունը պատերազմելու և միջուկային զենք ունենալու միջև է, պետք է անես՝ ինչ անհրաժեշտ է։ Հնարավոր է՝ չպատերազմենք։ Հնարավոր է՝ ամեն ինչ շատ արագ ավարտվի»,–ասել է նա։
Թրամփը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը՝ ասելով, որ ԱՄՆ-ն չի ձգտում «հրադադարի», այլ «լիակատար և վերջնական հաղթանակի»։
«Գիտե՞ք՝ որն է հաղթանակը։ Միջուկային զենք չլինելն է»,– շեշտել է նա։
Երբ նրան հարցրել են՝ արդյոք կարող է Իրանի ռեժիմը փլուզվել, Թրամփը պատասխանել է. «Իհարկե, ամեն ինչ կարող է պատահել, չէ՞։ Մենք ունենք պլան ամեն ինչի համար», — ասել է նա՝ նշելով, որ մի ժամից կհանդիպի իր խորհրդականների հետ։
Թրամփը ափսոսանք է հայտնել, որ Իրանը չի համաձայնել միջուկային համաձայնագրի մինչև 60-օրյա վերջնաժամկետի ավարտը։ Իսրայելի առաջին հարվածները սկսվել են այդ ժամկետի ավարտից մեկ օր անց։ Հարցին, թե ինչու նա փոխեց իր դիրքորոշումը՝ բանակցություններից անցնելով ռազմական հարվածի հավանականությանը, Թրամփը նշել է Իսրայելի առաջին հարվածների արդյունքները։
«Առաջին գիշերը ավերիչ էր, և դա իսկապես խափանեց մյուս կողմին», — ասել է նա։
Թրամփը նշել է, որ դիվանագիտության հնարավորությունը դեռ չի սպառվել՝ ավելացնելով․ «Ոչինչ ուշ չէ։ Ոչինչ ավարտված չէ՝ մինչ ավարտվի»։
Նա նաև ասել է․ «Հաջորդ շաբաթը շատ կարևոր է լինելու՝ գուցե նույնիսկ քիչ՝ քան շաբաթ»։
Երբ նրան հարցրել են Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի մերժման մասին, Թրամփը պատասխանել է. «Ասում եմ՝ հաջողություն»։
ՄԱԿ-ում Իրանի առաքելությունը հայտարարել է, որ Թրամփի պնդումները՝ իբր Թեհրանը ցանկացել է ուղարկել պատվիրակություն Սպիտակ տուն, «կեղծիք» են։
«Ոչ մի իրանցի պաշտոնյա երբեք չի խնդրել խոնարհվել Սպիտակ տան դռան մոտ: Նրա ստերից ավելի սարսափելի է միայն իր վախկոտ սպառնալիքը՝ ոչնչացնել Իրանի Գերագույն առաջնորդին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
«Իրանը չի բանակցում ճնշման տակ, չի ընդունում խաղաղություն ճնշման տակ և, իհարկե, ոչ մի ռազմական հանցագործի հետ, ով փորձում է մնալ ուշադրության կենտրոնում», — հավելել է առաքելությունը։
Խամենեին, իր պաշտոնական X էջում, գրել է․ «Այն փաստը, որ սիոնիստական ռեժիմի ամերիկացի ընկերներն են միջամտել ու նման բաներ են ասում, հենց այդ ռեժիմի թուլության ու անկարողության նշանն է»։
Ավելի վաղ՝ իր հեռուստաելույթում, որը նրա առաջին հրապարակային հայտարարությունն էր Իսրայելի հարձակումից ի վեր, 86-ամյա հոգևոր առաջնորդը զգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ի ցանկացած հարված Իրանի դեմ «անուղղելի վնաս կհասցնի նրանց» և Իրանը չի ենթարկվելու Թրամփի պահանջներին։
Միաժամանակ, Իրանի ԱԳՆ-ն հրավիրել է Շվեյցարիայի դեսպանին՝ ով ներկայացնում է ԱՄՆ շահերը Իրանում, Թրամփի «անպատասխանատու և սպառնալիքներով լի» հայտարարությունների պատճառով։
Թեև Թեհրանը ժխտում է, որ ձգտում է միջուկային զենք ունենալ, նրա հարստացման մակարդակները գերազանցում են քաղաքացիական նպատակները։ Իսրայելը պնդում է, որ վերջերս տեսել է հստակ նշաններ, որ Թեհրանը փորձում է միջուկային զենք ստեղծել։
Թրամփը, ով 2018-ին չեղարկել էր նախորդ համաձայնագիրը, նախընտրել էր դիվանագիտական ուղին, սակայն Իսրայելի հարվածներից հետո նա ավելի է մերձեցել Երուսաղեմին և այժմ դիտարկում է ռազմական ներգրավվածությունը։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին․ «Մենք շարունակ կապի մեջ ենք, այդ թվում՝ անցած գիշեր․ շատ ջերմ զրույց ունեցանք», — ասել է նա իր ամենօրյա տեսաուղերձում։
Թրամփի ավելի կոշտ հռետորաբանությունը հաջորդել է իր ուղերձին, որով նա կոչ է արել Թեհրանի 9.5 միլիոն բնակչությանը՝ տարհանվել քաղաքից։ Նա կրճատել է իր այցը Կանադայում անցկացվող միջազգային գագաթնաժողովին՝ վերադառնալով Վաշինգտոն՝ շտապ խորհրդակցությունների համար։
Միևնույն ժամանակ, Թրամփը ծաղրել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկը՝ հանդես գալ որպես միջնորդ Իսրայելի և Իրանի միջև։ Թրամփը պատմել է, որ ասել է Պուտինին՝ կենտրոնանալ Ուկրաինայի հարցի վրա։
Իսրայելը հունիսի 13–ին սկսել է օդային հարձակումների արշավ Իրանի դեմ՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել միջուկային և հրթիռային ծրագրերի օբյեկտները՝ դրանք բնութագրելով որպես անմիջական սպառնալիք։ Ի պատասխան, Իրանը մահացու հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելի քաղաքացիական և ռազմական թիրախներին։
Միացյալ Նահանգները մինչ այժմ մասնակցել է հակամարտությանը միայն անուղղակի՝ օգնելով խոցել Իսրայելի ուղղությամբ արձակված հրթիռները։ Սակայն Վաշինգտոնը սկսել է ուժեղացնել իր ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում, և նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ըստ հաղորդագրությունների, դիտարկում է ուղղակի ներգրավվածությունը։

Президент США Дональд Трамп отказался сообщить, планирует ли он нанести военный удар по Ирану. «Возможно, сделаю, возможно, нет. Никто не знает, что я собираюсь делать», — заявил он. По словам Трампа, у Ирана всё ещё есть шанс отказаться от своей ядерной программы, несмотря на удары Израиля.
Трамп отметил, что Иран даже предлагал направить делегацию в Белый дом для переговоров по ядерной программе в ответ на израильские воздушные удары. «Они предложили прийти в Белый дом. Это, знаете, смело, но для них это непросто», — добавил он. «Я сказал: сейчас слишком поздно для разговоров. Может, встретимся. Разница между прошлой неделей и теперь огромная, верно?»
Выразив разочарование дипломатией, Трамп заявил: «Я сыт по горло переговорами». Однако он добавил, что Иран всё ещё может заключить соглашение, если согласится «немедленно и безоговорочно капитулировать».
Позже Трамп заявил, что Иран находился «в нескольких неделях» от получения ядерного оружия до начала израильских ударов. Он подчеркнул, что цель — не временное прекращение, а решительная победа. «Я не хочу войны, но если выбор между войной и ядерным оружием — нужно делать, что необходимо. Возможно, войны не будет. Возможно, всё закончится очень быстро».
Трамп вновь подтвердил свою позицию: США стремятся не к «перемирию», а к «полной и окончательной победе». «Знаете, что такое победа? Это отсутствие ядерного оружия», — подчеркнул он.
На вопрос, может ли иранский режим рухнуть, Трамп ответил: «Конечно, всё может произойти, правда? У нас есть план на любой случай», — добавив, что через час у него состоится встреча с советниками.
Он выразил сожаление, что Иран не принял соглашение до окончания 60-дневного срока. Израиль начал свои удары на следующий день. На вопрос, почему он изменил свою позицию с дипломатии на возможную военную акцию, Трамп сослался на последствия израильских атак: «Первая ночь была разрушительной, это действительно сломало другую сторону».
Тем не менее, Трамп подчеркнул, что дипломатические возможности не исчерпаны: «Никогда не поздно. Ничто не закончено, пока не закончено». Он добавил, что следующая неделя будет крайне важной: «Возможно, даже меньше недели».
На вопрос о реакции верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи Трамп ответил: «Желаю удачи».
Миссия Ирана при ООН назвала утверждения Трампа о желании Тегерана направить делегацию в Белый дом «враньем». «Ни один иранский чиновник никогда не просил позволения стоять у порога Белого дома. Единственное, что хуже его лжи, — это его трусливая угроза уничтожить Верховного лидера Ирана», — говорится в заявлении.
«Иран не ведет переговоров под давлением, не заключает мир под давлением и, конечно, не разговаривает с военным преступником, ищущим внимания», — добавили в миссии.
Хаменеи в своём официальном аккаунте X написал: «Тот факт, что американские друзья сионистского режима вмешиваются и делают подобные заявления, говорит о слабости и неспособности самого режима».
Ранее в своём первом публичном выступлении после израильских атак 86-летний духовный лидер предупредил, что любой удар США по Ирану нанесёт «непоправимый ущерб» самим США и что Иран не поддастся требованиям Трампа.
Тем временем МИД Ирана вызвал посла Швейцарии, представляющего интересы США в Тегеране, в связи с «безответственными и угрожающими» заявлениями Трампа.
Хотя Тегеран отрицает стремление к созданию ядерного оружия, уровень обогащения урана превышает гражданские потребности. Израиль утверждает, что недавно получил четкие доказательства того, что Тегеран стремится создать ядерную бомбу.
Трамп, отменивший предыдущее соглашение в 2018 году, изначально предпочитал дипломатический путь, но после ударов Израиля сблизился с Иерусалимом и теперь рассматривает военное участие.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху поблагодарил Трампа: «Мы поддерживаем контакт, в том числе прошлой ночью — у нас был очень теплый разговор», — сообщил он в ежедневном видеобращении.
Жесткие заявления Трампа последовали за его призывом к эвакуации 9,5 миллиона жителей Тегерана. Он сократил свое участие в саммите в Канаде, чтобы срочно вернуться в Вашингтон для консультаций.
Одновременно Трамп высмеял предложение президента России Владимира Путина стать посредником между Израилем и Ираном. По словам Трампа, он сказал Путину: «Сосредоточьтесь на Украине».
Израиль начал воздушную кампанию против Ирана 13 июня, стремясь уничтожить объекты ядерной и ракетной программ, которые считает непосредственной угрозой. В ответ Иран нанес смертельные ракетные удары по гражданским и военным объектам Израиля. США пока участвовали в конфликте лишь косвенно — помогая перехватывать ракеты, выпущенные по Израилю, но Вашингтон усиливает военное присутствие в регионе, и, по сообщениям, президент Трамп рассматривает возможность прямого вмешательства.