19 Հունիս 2025 - 08:33 AMT
Հնդկաստանի կառավարությունը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Իրանի կառավարություններին՝ Իրանից Հնդկաստանի քաղաքացիների տարհանման գործընթացը սահուն կազմակերպելու համար։ Այդ մասին ասվում է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից հունիսի 18-ին հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
«Հնդկաստանի կառավարությունը շնորհակալ է Իրանի և Հայաստանի կառավարություններին տարհանման գործընթացը սահուն կազմակերպելու համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հնդկաստանն Իրանից տարհանել է 110 հնդիկ ուսանողի, որոնք Հայաստանի տարածքով՝ ճանապարհով, տեղափոխվել են Երևան, ապա՝ հատուկ չվերթով մեկնել Նյու Դելի։
Ավելի վաղ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը ցուցաբերել է անհրաժեշտ աջակցություն հնդիկ ուսանողների անվտանգ տարհանման համար։ ՀՀ ԱԳ նախարարը և Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը այդ հարցը քննարկել են երկկողմ հաղորդակցության շրջանակում։

Правительство Индии выразило благодарность правительствам Армении и Ирана за содействие в обеспечении бесперебойной эвакуации граждан Индии из Ирана. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Индии, опубликованном 18 июня, сообщает «Арменпресс».
«Правительство Индии благодарно правительствам Ирана и Армении за бесперебойную организацию эвакуационного процесса», — говорится в сообщении.
Из Ирана были эвакуированы 110 индийских студентов. Они пересекли территорию Армении по суше, прибыли в Ереван и затем специальным рейсом вылетели в Нью-Дели.
Ранее пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что страна оказала необходимую поддержку для обеспечения безопасной эвакуации индийских студентов. Вопрос обсуждался в рамках двусторонних контактов между министром иностранных дел Армении и главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром.