Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը Եվրոպական միությանը անհամատեղելի է նրա անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը։
«Պոտենցիալ առումով Հայաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին իրոք անհամատեղելի է հանրապետության անդամակցության հետ ԵԱՏՄ-ին», – հայտարարել է Զախարովան Պետերբուրգյան միջազգային տնտեսական համաժողովի (ՊՄՏՀ) շրջանակներում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նաև հիշեցրել է, որ ռուսական կողմը նախկինում էլ նման դիրքորոշում է հայտնել։
Զախարովան ընդգծել է. «Եվրասիական ինտեգրման կողմից Երևանին տրվող անհերքելի ու իրական առավելությունները չեն կարող համեմատվելԲրյուսելի ոչ մի փաստով չհաստատված և սին խոստումների հետ»։

19 Июнь 2025 - 16:03 AMT
Официальный представитель МИД России Мария Захарова подчеркнула, что возможное присоединение Армении к Европейскому союзу несовместимо с её членством в Евразийском экономическом союзе. Она отметила, что участие в ЕАЭС принесло Армении существенные преимущества.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло закон о начале процесса членства в ЕС. Правительство ещё 9 января поддержало проект от гражданской инициативы «Евроактив» о начале переговоров с ЕС. Однако официального приглашения от ЕС пока не поступало, а оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Закон подписан президентом Армении.
Заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук также заявил, что Армения не может «сесть на два стула» и вынуждена будет выбирать между ЕАЭС и ЕС.