20 Հունիս 2025 - 07:13 AMT
«Տաշիր» խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը դատական հայց է ներկայացրել Ֆրանսիայի դեմ՝ իր անշարժ գույքի բռնագանձման գործով։ Հայցը ներկայացվել է Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոն
Հայցը ներկայացվել է հունիսի սկզբին և հավանաբար, վերաբերում է Կոտ դ’Ազուրում գտնվող առանձնատանը, որի արժեքը մոտ 120 միլիոն եվրո է։ Իրավաբանները կարծում են, որ Հայաստանում Կարապետյանի դեմ սկսված քրեական հետապնդումը կարող է թուլացնելով նրա դիրքերը Ֆրանսիայի իշխանությունների դեմ արբիտրաժային գործի քննության ժամանակ, գրում է »Կոմերսանտը»։
Կարապետյանը դիմել է Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին (ICSID), որն ընդգրկված է Համաշխարհային բանկի խմբում և որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Վաշինգտոնում։
Թե կոնկրետ ինչ պահանջներ են ներկայացվել և ինչ բովանդակություն ունի գործը, հրապարակված չէ, սակայն հայտնի է, որ վեճը վերաբերել է անշարժ գույքին։

Владелец группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян подал иск против Франции по делу о конфискации своей недвижимости. Жалоба была направлена в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (ICSID).
Иск подан в начале июня и, предположительно, касается особняка на Лазурном Берегу, стоимость которого оценивается примерно в 120 миллионов евро. По мнению юристов, возбужденное в Армении уголовное дело против Карапетяна может ослабить его позиции во французском арбитраже, сообщает «Коммерсантъ».
Карапетян обратился в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров — структуру в составе Группы Всемирного банка, штаб-квартира которой находится в Вашингтоне.
Какие конкретно требования выдвигаются и каково содержание иска, пока не раскрывается, однако известно, что предметом спора является недвижимость.