Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն դիմել է Իրանում գտնվող ֆրանսիացիներին՝ հորդորելով Իրանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը հնարավորինս արագ տեղեկացնել իրենց տարհանման մտադրության մասին։
«Առանց վիզայի ճամփորդությունը հնարավոր է դեպի Հայաստան և Թուրքիա, որոնց սահմանները բաց են»,-գրել է Բարոն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ նրանք, ովքեր կապ են հաստատել դեսպանատան հետ և չեն կարող անձամբ հասնել Հայաստանի կամ Թուրքիայի սահմանային անցակետեր, նախատեսվում է, որ շաբաթվա վերջին կտարհանվեն հատուկ շարասյունով։
Բարոն նշել է, որ հունիսի 20-ին Հայաստանի և Թուրքիայի՝ Իրանի հետ սահմանային հատվածներում արդեն տեղակայվել են հատուկ խմբեր, որոնք պատրաստ են ընդունել Ֆրանսիայի քաղաքացիներին և ապահովել անհրաժեշտ հյուպատոսական աջակցություն։
Նա հավելել է, որ այդ քաղաքացիները կհասցվեն Հայաստանի կամ Թուրքիայի օդանավակայաններ, որտեղից հնարավոր կլինի օդային ուղիներով վերադառնալ Ֆրանսիա, քանի որ այդ պետությունների օդային տարածքները շարունակում են գործել։
Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության պայմաններում Իրանից իրենց քաղաքացիների դուրսբերման համար Հայաստանի տարածքը որպես միջանցք օգտագործելու մտադրություն են հայտնել նաև Հնդկաստանը, Չինաստանը և Ռուսաստանը։

Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Баро обратился к находящимся в Иране французским гражданам с призывом как можно скорее сообщить в посольство Франции о намерении эвакуироваться.
«Безвизовый въезд возможен в Армению и Турцию, чьи границы остаются открытыми», — написал Баро, передаёт «Арменпресс».
Он пояснил, что для тех, кто связался с посольством, но не может самостоятельно добраться до пограничных пунктов Армении или Турции, в конце недели будет организована эвакуация специальным конвоем.
Баро также сообщил, что 20 июня на приграничных участках Армении и Турции с Ираном уже были размещены специальные группы, готовые принять французских граждан и обеспечить необходимую консульскую помощь.
По его словам, эвакуируемые будут доставлены в аэропорты Армении или Турции, откуда смогут вылететь во Францию, поскольку воздушное пространство этих стран продолжает функционировать.
На фоне роста напряжённости между Израилем и Ираном, использовать территорию Армении как коридор для вывоза своих граждан из Ирана также намерены Индия, Китай и Россия.