21 Հունիս 2025 - 08:40 AMT
Բաքվի դատարանը մինչև 9 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Ալիևների ընտանեկան բիզնեսը հետաքննող լրագրողներին
Հունիսի 20-ին, Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը հրապարակել է վճիռը Abzas Media-ի գործով։ Դատարանը մեղավոր է ճանաչել Abzas Media-ի տնօրեն Ուլվի Գասանլիին, գլխավոր խմբագիր Սեվինջ Վագիֆգըզըին, հետաքննող լրագրող Հաֆիզ Բաբալիին, «Ազադլիգ» ռադիոկայանի լրագրող և տնտեսագետ Ֆարիդ Մեհրալիզադեին և նրանց դատապարտել է 9 տարվա ազատազրկման։
Լրագրողներ Նարգիզ Աբսալամովան և Էլինարա Գասիմովան կբանտարկվեն 8 տարով։ Տնօրենի տեղակալ Մուհամմեդ Քեկալովը դատապարտվել է 7 տարի և 6 ամիս ազատազրկման, գրում է Meydan TV-ն։
AbzasMedia–ն հայտնի է պաշտոնյաների, այդ թվում այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանեկան բիզնեսի հետաքննություններով։
Մասնավորապես լրագրողները պարզել էին, որ Զանգիլանի շրջանում «խելացի գյուղ» կառուցող ընկերությունը պատկանում է նախագահի օգնականի եղբորը, գրում է BBC-ն։
Abzas Media-ի գործով ձերբակալությունները սկսվել են 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին։ 2024 թվականի մայիսին գործին է ներգրավվել նաև «Ազադլիգ» ռադիոկայանի լրագրող Ֆարիդ Մեհրալիզադեն, չնայած Abzas Media-ն հայտարարել է, որ նա իրենց աշխատակիցը չէ։
Լրագրողները մերժել են իրենց մեղադրանքները՝ պնդելով, որ ձերբակալությունները քաղաքական բնույթ են կրում և կապված են իրենց հակակոռուպցիոն հրապարակումների հետ։
Տեղական և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները համարել են այս գործը քաղաքական հետապնդում և կոչ են արել ազատ արձակել լրագրողներին ու հանել բոլոր մեղադրանքները։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները լրագրողներին անվանում են քաղբանտարկյալներ և նշում, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանում քաղաքական դրդապատճառներով կալանավորների թիվը հասել է 375–ի։
Բացի այդ, Ադրբեջանը վերջին տարիներին արտաքսել է BBC-ի, «Ամերիկայի ձայնի» տեղական մասնաճյուղերը, ինչպես նաև փակել մի շարք միջազգային կազմակերպությունների գրասենյակները, այդ թվում՝ ՄԱԿ–ի և Կարմիր Խաչի։

20 июня Суд по тяжким преступлениям Баку вынес приговор по делу Abzas Media. Директор Ульви Гасанлы, главный редактор Севиндж Вакифгызы, журналист-расследователь Хафиз Бабали и журналист-экономист «Радио Азадлыг» Фарид Мехрализаде приговорены к 9 годам лишения свободы, сообщает Meydan TV.
Журналистки Наргиз Абсаламова и Элинар Гасымова получили по 8 лет, а заместитель директора Мухаммед Кекалов — 7 лет и 6 месяцев тюрьмы.
Abzas Media прославилось расследованиями коррупции среди высокопоставленных чиновников, включая семью президента Азербайджана Ильхама Алиева. В частности, журналисты установили, что компания, строящая «умную деревню» в Зангелане, принадлежит брату помощника президента, пишет BBC.
Аресты по делу Abzas Media начались 20 ноября 2023 года. В мае 2024 года к делу был привлечён журналист «Радио Азадлыг» Фарид Мехрализаде, хотя редакция Abzas Media заявила, что он у них не работал.
Обвиняемые журналисты отвергли предъявленные обвинения, назвав их политически мотивированными и связанными с их антикоррупционными публикациями.
Местные и международные правозащитные организации осудили преследование журналистов и потребовали немедленного освобождения и снятия всех обвинений.
Международные правозащитники называют осуждённых журналистов политзаключёнными и отмечают, что число таких заключённых в Азербайджане достигло 375. Кроме того, власти страны за последние годы выдворили из страны представительства BBC, «Голоса Америки», а также закрыли офисы ряда международных организаций, включая ООН и Красный Крест.