2 Հունիս 2009 - 13:43 AMT
Հայաստանի թեկվանդոյի երիտասարդական հավաքականը (մինչեւ 17 տ) մեկ մեդալով ավարտել է իր ելույթները Եվրոպայի 17-րդ առաջնությունում, որը տեղի էր ունենում մայիսի 27-31-ը Շվեդիայի Թրելլեբորգ քաղաքում: Վարագ Աղաջանյանը (51 կգ ք/կ), հաջորդաբար հաղթելով ռումինացուն, բրազիլացուն եւ բոսնիացուն, դուրս է եկել կիսաեզրափակիչ, որտեղ պարտվել է թուրք թեկվանդոիստ Սեիթան Ակբալիկին եւ արժանացել բրոնզե մեդալի:
Հայաստանի եւս երկու ներկայացուցիչներ` Հայկազ Սամվելյանը (մինչեւ 59 կգ ք/կ) եւ Վահագն Աղեկյանը (մինչեւ 67 կգ ք/կ), պարտվելով քառորդ եզրափակիչ մենամարտերում, զբաղեցրել են 5-րդ տեղերը:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի Թեկվանդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Վարդան Ղահրամանյանը, այդ արդյունքը կարելի է դրական համարել, քանի որ 5-6 տարիների ընթացքում հայ պատանիները մեդալների չեն արժանացել:
«Ինձ համար այդ արդյունքը բավարար է , քանի որ ես ոսկե մեդալ էի սպասում Հայկազ Սամվելյանից: Բայց, ամբողջությամբ վերցրած, սա առաջընթաց է»,- ասել է Ղահրամանյանը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ Հայաստանի թեկվանդոյի հավաքականը (մինչեւ 15տ կադետներ) ութ մարզիկների կազմում գլխավոր մարզիչ Զորայր Մեկինյանի ղեկավարությամբ հունիսի 24-ին կժամանի Զագրեբ (Խորվաթիա), որտեղ հունիսի 26-28-ը կմասնակցի կադետների շարքում Եվորպայի առաջնությանը, որը հաշվով երրորդն է:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Եվրոպայի թեկվանդոյի առաջնությանը հավաքականի գլխավոր մարզիչ իրանացի մասնագետ Ռահիմ Սամեխի ղեկավարությամբ ներկայացրել են Հայկազ Սամվելյանը (59 կգ ք/կ), Վահան Հարությունյանը (55 կգ ք/կ), Վարագ Աղաջանյանը (51 կգ ք/կ), Գուրգեն Հարությունյանը (63 կգ ք/կ) եւ Վահագն Աղեկյանը (մինչեւ 67 կգ):

2 Июнь 2009 - 13:43 AMT
Юношеская сборная Армении по таэквандо (до 17 лет) завершила свои выступления на 17-ом чемпионате Европы, прошедшей с 27 по 31 мая в шведском Треллеборге, с одной медалью. Вараг Агаджанян (в/к 51 кг), поочередно победив румына, британца и боснийца, вышел в полуфинал, где проиграл турецкому таэквондоисту Сеитану Акбалику, таким образом, удостоившись бронзовой медали.
Еще двое представителей Армении – Айказ Самвелян (в/к до 59 кг) и Ваагн Агекян (в/к до 67 кг), проиграв в четвертьфинальных поединках, заняли 5-ые,места.
Как сообщил PanARMENIAN.Net вице-президент Федерации таэквандо Армении Вардан Каграманян этот результат можно считать положительным, поскольку в течение 5-6 лет армянские юноши медалей не удостаивались.
«Для меня этот результат удовлетворителен, поскольку надеялся на золото от Айказа Самвеляна. Но, в целом, это прогресс», – сказал Каграманян.
Каграманян также сообщил, что сборная Армении по таэквандо (кадеты – до 15 лет) в составе 8 спортсменов под руководством главного тренера Зорайра Мекиняна 24 июня отбудет в Загреб (Хорватия), где с 26 по 28 число примет участие в третьем по счету чемпионате Европы среди кадетов.
Напомним, что Армению на чемпионате Европы по таеквандо под руководством главного тренера сборной иранского специалиста Рахима Самехи представляли Айказ Самвелян (в/к 59 кг), Ваан Арутюнян (до 55 кг), Вараг Агаджанян (до 51 кг), Гурген Арутюнян (до 63 кг) и Ваагн Агекян (до 67 кг).