Հունիսի 22-ին Դամասկոսի հույն ուղղափառ Մար Էլիաս (Ս․ Եղիա) եկեղեցում իրականացված ահաբեկչական հարձակման արդյունքում արձանագրված զոհերի և վիրավորների թվում հայեր չկան: Այդ մասին տեղեկացրել է Հալեպի «Գանձասար» թերթը։
Հալեպի Բերիո թեմի առաջնորդարանը խիստ քննադատության է ենթարկել Մար Էլիաս (Ս․ Եղիա) եկեղեցու վրա կատարված ահաբեկչությունը, որը կիրակնօրյա ժամերգության ընթացքում բազմաթիվ կյանքեր է խլել և տասնյակ քաղաքացիների մարմնական վնասվածքներ պատճառել, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս նողկալի հարձակումը, որն ուղղված էր հավատացյալների դեմ, կրկին բացահայտում է ահաբեկչության մութ դեմքը, որը չի տարբերում ո՛չ համայնք, ոչ՛ էլ եկեղեցի և ձգտում է ապակայունացնել տարածաշրջանը և խաթարել դարեր շարունակ սիրիացիներին բնորոշող խաղաղ գոյակցության ոգին», – նշվել է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է նաև, որ Բերիո թեմի առաջնորդարանը՝ առաջնորդ Մակար Սրբ․ Արք․ Աշգարյանի գլխավորությամբ, խորին ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին, վիրավորներին մաղթելով շուտափույթ ապաքինում և աղոթք բարձրացնելով առ Աստված՝ Սիրիան ու նրա բնակիչներին բոլոր վտանգներից պաշտպանելու համար։
Սիրիայի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ նախնական հետաքննության տվյալները վկայում են «Իսլամական պետության» ներգրավվածության մասին։ Նախարարության ներկայացուցիչ Նուր ադ-Դին ալ-Բաբան մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ հարձակումը իրականացրել է մահապարտ-ահաբեկիչը, որը ներս է մտել եկեղեցի, կրակ բացել ու այնուհետև պայթեցրել է ինքն իրեն։
Սիրիայի առողջապահության նախարարությունն արձանագրել է, որ հունիսի 22-ին Դամասկոսի Դուեյլաա թաղամասում գտնվող Մար Էլիաս (Ս․ Եղիա) եկեղեցու վրա ահաբեկչական հարձակման հետևանքով զոհվել է 22 քաղաքացի, վիրավորվել՝ ևս 59-ը։ Հարձակումը տեղի է ունեցել եկեղեցում երեկոյան պատարագի ընթացքում։

23 Июнь 2025 - 11:01 AMT
Среди погибших и раненых в результате террористической атаки 22 июня на греко-православную церковь Мар Элиас (Св. Ильи) в Дамаске армян нет. Об этом сообщила алеппская газета «Гандзасар».
Армянская епархия Берио в Алеппо резко осудила нападение на церковь, произошедшее во время воскресной литургии, в результате которого погибли и пострадали десятки граждан, передаёт «Арменпресс».
«Это отвратительное нападение, направленное против верующих, вновь обнажает тёмную сущность терроризма, который не различает ни общину, ни церковь и стремится дестабилизировать регион, нарушая дух мирного сосуществования, веками присущий сирийскому народу», — говорится в заявлении.
В документе также подчёркивается, что епархия выразила глубокие соболезнования семьям погибших, пожелала скорейшего выздоровления пострадавшим и вознесла молитвы к Богу о защите Сирии и её народа от всех бедствий.
Министерство внутренних дел Сирии сообщило, что предварительное расследование указывает на причастность террористической группировки «Исламское государство». Представитель министерства Нур ад-Дин аль-Баба заявил на пресс-конференции, что атаку совершил смертник, ворвавшийся в церковь, открывший огонь, а затем приведший в действие взрывное устройство.
Министерство здравоохранения Сирии зафиксировало, что в результате атаки на церковь Мар Элиас (Св. Ильи), расположенную в районе Дувейлаа в Дамаске, погибли 22 человека, ещё 59 получили ранения. Теракт произошёл во время вечерней мессы.