23 Հունիս 2025 - 11:55 AMT
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ իրանցի մի խումբ վերլուծաբաններ, փորձագետներ ու ռազմական մասնագետներ իրենց տարբեր սոցիալական հարթակներում և զանազան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցներում խորը կասկածներ և լուրջ մտահոգություն են արտահայտում, որ Իրանի տարածքի վրա Իսրայելի կողմից իրականացվող օդային հարվածներն ու հարձակումներն իրականացվում են՝ օգտագործելով նաև Ադրբեջանի օդային տարածքը։
Վերոնշյալ փորձագետներից ու վերլուծաբաններից մեկը Հարավային Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ, վերլուծաբան Էհսան Մովահեդիանն է: Նա ներկայացրել է իսրայելական ռազմական ինքնաթիռների կողմից Ադրբեջանի օդային տարածքն օգտագործելու մասին վկայող մի շարք փաստարկներ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ օրեր առաջ տարածվել են տեղեկություններ, թե Իրանի վրա հարձակումներ իրականացնող իսրայելական որոշ անօդաչու թռչող սարքեր եկել են Նախիջևանի տարածքից՝ Թեհրանի ATU (Allameh Tabataba) համալսարանի դասախոս, քաղաքագետ Մովահեդիանը մատնանշել է, որ Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն օգտագործել է անօդաչու թռչող սարքեր արձակելու և Իրանում թիրախների վրա հարձակումներ գործելու համար, ինչի մասին վկայում են նաև ականատեսները։
«Կասպից ծովի ափին գտնվող Բանդար Անզալիում գտնվող իրանական հակաօդային պաշտպանությունը մի քանի օր առաջ բախվել է մի շարք փոքր անօդաչու թռչող սարքերի: Պարս Աբադում, Մողանում ականատեսները նույնպես հայտնել են, որ անօդաչու թռչող սարքերը հատել են Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը և մտել Իրան: Իրանի պետական ​​հեռուստատեսության վրա հարձակված F-35 կործանիչը նույնպես մտադիր էր սահմանը հատել Ջուլֆայից: Հետևաբար, այն պետք է որ այդ նպատակով օգտագործած լինի Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի օդային տարածքը»,- ասել է Մովահեդիանը:
Իրանցի փորձագետը տարբեր սոցիալական հարթակներում արդեն մի շարք հրապարակումներ է կատարել՝ փորձելով փաստարկված ներկայացնել, որ Իսրայելը իսկապես օգտագործում է Ադրբեջանի տարածքն Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքի տարբեր մասերում գտնվող ռազմավարական թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար։ Ընդ որում, ըստ փորձագետի՝ Իսրայելը դրա համար օգտագործում է ոչ միայն Նախիջևանի, այլև Ադրբեջանի բուն տարածքը։
Մովահեդիանն X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառումներից մեկում հերթական անգամ մեղադրանքներ է հնչեցրել Ադրբեջանի հասցեին՝ գրառմանը կից հրապարակելով և փաստելով, որ Կասպից ծովի ափերին հայտնաբերվել է իսրայելական կործանիչներից մեկի վառելիքի բաքը։

23 Июнь 2025 - 14:15 AMT
Уже длительное время группа иранских аналитиков, экспертов и военных специалистов высказывает серьёзные опасения в соцсетях и интервью, что Израиль наносит удары по Ирану, используя воздушное пространство Азербайджана.
Одним из таких экспертов является Эхсан Мовахедиан — иранский специалист по Южному Кавказу и преподаватель Тегеранского университета Алламе Таба Табаи. Как сообщает «Арменпресс», он представил ряд доказательств использования израильскими военными самолётами воздушного пространства Азербайджана.
Комментируя появившуюся информацию о том, что часть беспилотников, атаковавших Иран, прибыла со стороны Нахичевани, Мовахедиан указал, что Израиль использует азербайджанскую территорию для запуска дронов и нанесения ударов по целям в Иране, на что указывают и показания очевидцев.
Он отметил, что в прикаспийском городе Бандар-Анзали иранская ПВО несколько дней назад столкнулась с рядом малых БПЛА, а свидетели в Парсабаде и Могане заявили, что беспилотники пересекли границу с Азербайджаном. По его словам, истребитель F-35, атаковавший здание иранского государственного телевидения, также пытался войти через Джульфу, что указывает на возможное использование воздушного пространства Турции или Азербайджана.
Эксперт опубликовал в различных социальных сетях ряд материалов, в которых утверждает, что Израиль действительно использует как Нахичевань, так и основную территорию Азербайджана для нанесения ударов по стратегическим объектам в Иране. В одной из публикаций на платформе X он вновь обвинил Баку, приложив фото топливного бака израильского истребителя, обнаруженного на берегу Каспийского моря.