24 Հունիս 2025 - 08:05 AMT
ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը պահանջում է մուտք Իրանի ատոմային օբյեկտներ՝ հարստացված ուրանի պաշարների ստուգման համար
Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության` ՄԱԳԱՏԷ–ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին պահանջել է անհապաղ մուտք ապահովել Իրանի միջուկային օբյեկտներ՝ հարստացված ուրանի պաշարների ստուգման համար։
«Մենք պետք է թույլ տանք տեսուչներին վերադառնալ և գրանցել ուրանի պաշարները, մասնավորապես՝ 60 տոկոս հարստացված 400 կիլոգրամը», — հայտարարել է նա հունիսի 23-ին՝ Վիեննայում ՄԱԳԱՏԷ-ի շտաբում կայացած արտակարգ նիստի ընթացքում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Գրոսին նշել է, որ հունիսի 13-ին՝ Իսրայելի հարվածների մեկնարկի օրը, Իրանի իշխանությունները նամակով ՄԱԳԱՏԷ-ին տեղեկացրել են «միջուկային սարքավորումների և նյութերի պաշտպանության հատուկ միջոցառումների» ներդրման մասին։ Տիեզերքից ստացված լուսանկարներից երևում է, որ Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներից մեկում՝ Ֆորդոյում, առաջացել են «փոսեր»։
Գրոսիի խոսքով՝ հաշվի առնելով օգտագործված պայթուցիկ նյութերն ու «ցենտրիֆուգերի զգայունությունը տատանումների նկատմամբ», կարելի է ակնկալել լուրջ վնասներ։ Սակայն այս պահին ոչ մի կառույց, ներառյալ ՄԱԳԱՏԷ-ն, չի կարող լիարժեք գնահատել վնասների ծավալը, հավելել է նա։
ՄԱԳԱՏԷ-ն հայտնել է, որ ամերիկյան հարվածներից հետո Իրանում ռադիացիոն ֆոնի բարձրացում չի արձանագրվել։
«Իրանի երեք միջուկային օբյեկտների, ներառյալ Ֆորդոյի վրա հարձակումներից հետո ՄԱԳԱՏԷ-ն կարող է հաստատել, որ մինչ այս պահը օբյեկտներից դուրս ռադիացիայի մակարդակի բարձրացում չի արձանագրվել», — ասված է գործակալության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է նախօրեին։
Նմանատիպ եզրակացություններ են ներկայացրել նաև Սաուդյան Արաբիայի միջուկային և ռադիոլոգիական վերահսկողության հանձնաժողովն ու Իրանի միջուկային անվտանգության կենտրոնը։
Գրոսին, հունիսի 18-ին Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել է, որ մինչ ԱՄՆ-ի հարվածները՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի տվյալներով, Իրանը չի փորձել ստեղծել միջուկային զենք։
«Մեր եզրակացություններով՝ մենք չենք կարող պնդել, թե ներկայումս Իրանում կան համակարգված ջանքեր միջուկային զենք արտադրելու ուղղությամբ», — ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցում, որը հաճախ մեջբերում է Իսրայելը, նշվում է, որ Իրանը հարստացնում է ուրանը 60 տոկոսի մակարդակով՝ միակ երկիրը աշխարհում, որը նման կերպ է վարվում, ինչը մտահոգություն է առաջացնում։
«Բայց այն մասին, որ նրանք ստեղծում են միջուկային զենք՝ ոչ, դա մենք չենք ասել», — ընդգծել է Գրոսին։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունները Իրանի դեմ սկսվել են հունիսի 13-ին, երբ Իսրայելը հայտարարել է իր գործողությունների մասին՝ նպատակ ունենալով կանխել «Իրանի զարգացած միջուկային ծրագիրը»։ Այդ պահից ի վեր Իսրայելը ռմբակոծում է Իրանի ռազմական և միջուկային օբյեկտները։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռներ և անօդաչուներ է արձակում Իսրայելի ուղղությամբ։
Հունիսի 22-ի գիշերը ամերիկյան ուժերը միջամտել են իրանա-իսրայելական հակամարտությանը՝ ավիահարվածներ հասցնելով Իրանի միջուկային ծրագրի երեք հիմնական օբյեկտներին՝ Ֆորդոյում, Նաթանզում և Իսֆահանում։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր ելույթում հայտարարել է, որ Թեհրանի ուրանի հարստացման հիմնական օբյեկտները ամբողջությամբ ոչնչացվել են։
Իրանի իշխանությունները, ինչպես նույն օրը հայտնել է պետական հեռուստաընկերության փոխտնօրեն Հասան Աբեդինին, նախապես տարհանել են այդ երեք օբյեկտներից։

Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси потребовал незамедлительного допуска к ядерным объектам Ирана для проверки запасов обогащенного урана. «Мы должны позволить инспекторам вернуться и провести инвентаризацию запасов урана, в частности 400 килограммов, обогащенных до 60 процентов», — заявил он 23 июня во время чрезвычайного заседания агентства, прошедшего в штаб-квартире МАГАТЭ в Вене, сообщает AFP.
Гросси отметил, что 13 июня — в день начала израильских ударов по Ирану — власти страны в письме МАГАТЭ сообщили о введении «специальных мер по защите ядерного оборудования и ядерных материалов». Согласно спутниковым данным, на одном из трех ядерных объектов Ирана — в Фордо — теперь зафиксированы «кратеры». По словам Гросси, учитывая характер взрывчатки и «высокую чувствительность центрифуг к вибрациям», следует ожидать масштабных разрушений. Однако, как он добавил, пока ни одно ведомство, включая МАГАТЭ, не способно точно оценить ущерб.
МАГАТЭ, в свою очередь, не зафиксировало повышения радиационного фона после недавних ударов США по иранским объектам. «После атак на три ядерных объекта в Иране, включая Фордо, МАГАТЭ может подтвердить, что на данный момент не было зафиксировано никакого повышения уровня радиации за пределами объекта», — гласит заявление организации, обнародованное накануне. Аналогичные выводы опубликовали также Комиссия по ядерному и радиологическому регулированию Саудовской Аравии и Центр ядерной безопасности Ирана.
Гросси в интервью телеканалу Sky News 18 июня заявил, что до нанесения ударов США, МАГАТЭ на основе собственных наблюдений не выявило признаков того, что Иран разрабатывает ядерное оружие. «По нашим выводам, мы не можем утверждать, что в настоящее время в Иране есть какие-то систематические усилия по производству ядерного оружия», — сказал он.
По словам Гросси, в докладе МАГАТЭ, который активно цитировал Израиль, указано, что Иран обогащает уран до уровня 60 процентов, что является уникальной практикой в мире, вызывающей тревогу. «Но о том, что они создают и производят ядерное оружие — нет, мы этого не говорили», — подчеркнул он.
Военные действия США и Израиля против Ирана начались 13 июня, когда Израиль заявил о начале военной кампании с целью пресечения «продвинутой иранской ядерной программы». С тех пор израильская армия наносит удары по иранским военным и атомным объектам. В ответ Иран запускает ракеты и дроны по территории Израиля.
22 июня в ночное время к конфликту подключились вооруженные силы США, нанеся авиаудары по трем ключевым объектам ядерной инфраструктуры Ирана — в Фордо, Натанзе и Исфахане. Президент США Дональд Трамп в своем телеобращении заявил, что эти объекты, предназначенные для обогащения урана, были полностью уничтожены.
Иранские власти, как сообщил в тот же вечер заместитель главы иранской государственной телерадиокомпании Хасан Абедини, ранее эвакуировали персонал с этих объектов. «Запасы обогащенного урана были вывезены из ядерных центров, и там не осталось никаких материалов, которые, если бы на них нацелились, могли бы вызвать радиацию и нанести вред нашим соотечественникам», — отметил он.