Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն, խոսելով Հայաստան կատարած իր պաշտոնական այցից հետո ունեցած տպավորությունների մասին, ընդգծել է, որ Ստրասբուրգը զգում է Երևանի կողմից դեպի Եվրոպա շարժվելու ամուր ձգտումը։
Այդ մասին ԵԽ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստի ընթացքում՝ անդրադառնալով հունիսի 11-12-ը Հայաստան կատարած իր այցին, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության իրավիճակին և այդ ուղղությամբ իշխանությունների իրականացրած նախաձեռնություններին, գրում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ այցը սկզբում նախատեսվել է մարտին, սակայն իրականացել է հունիս ամսին։ Ալեն Բերսեն նշել է, որ այդ ժամանակահատվածի փոփոխությունը հնարավորություն է տվել առավել սերտորեն հետևել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցություններին, ինչպես նաև դիտարկել ամբողջ Հարավային Կովկասի իրավիճակը։
«Հարավային Կովկասը տարածաշրջան է, որն ամբողջովին ինտեգրված է եվրոպական ընտանիքին։ Դա պայմանավորված է ոչ միայն աշխարհագրական, այլև զանազան պատմական հանգամանքներով, ինչպես նաև արժեքներով»,-ասել է Ալեն Բերսեն:
Նա կարևորել է այս գործոնները՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են Եվրոպայի խորհրդի հետ հետագա խորացված համագործակցությանը։
«Տարածաշրջան, մասնավորապես՝ Հայաստան կատարած այցից հետո իմ սեփական գնահատականն ու տպավորությունն այն է, որ մենք զգում ենք դեպի Եվրոպա Հայաստանի շատ ամուր ձգտումը։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է։ Եվ այս համատեքստում Եվրոպայի խորհրդի դերակատարությունն է աշխատել նման ձգտումներ ունեցող երկրների հետ»,-ընդգծել է Ալեն Բերսեն՝ շեշտելով, որ այդ պատճառով էլ Երևանում գոյություն ունի կարևոր գործառույթ իրականացնող ԵԽ գրասենյակ։
Նա հավելել է, որ այցի ընթացքում այցելել է նաև Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակ, որը, ըստ նրա, կատարում է կարևոր դեր՝ նպաստելով բարեփոխումների առաջմղմանն ու ծրագրերի իրագործմանը։
«Իմ տպավորությունը շատ դրական է։ Ես միամիտ չեմ. հասկանում եմ, որ յուրաքանչյուր երկրում, ԵԽ բոլոր անդամ երկրներում մշտապես հնարավոր է գտնել խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն, դա բնական է։ Սակայն կարևոր է նրանց հիմնական ուղղությունը, ինչն, իմ տպավորությամբ, ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում»,-ընդգծել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе заявил, что в Страсбурге отчётливо ощущается стремление Армении сблизиться с Европой.
Выступая на заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы после официального визита в Армению 11–12 июня, Берсе поделился своими впечатлениями, а также затронул вопросы демократии в стране и усилия властей в этом направлении, сообщает «Арменпресс».
По его словам, изначально визит планировался на март, но состоялся в июне, что позволило более детально наблюдать за процессом мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном, а также оценить ситуацию в целом по Южному Кавказу.
«Южный Кавказ — это регион, полностью интегрированный в европейскую семью. Это обусловлено не только географией, но и историческими обстоятельствами, а также общими ценностями», — подчеркнул Ален Берсе.
Он отметил важность этих факторов, подчёркивая, что они способствуют углублению сотрудничества с Советом Европы.
«Моё личное впечатление после визита, особенно в Армению, заключается в том, что мы ощущаем очень сильное стремление Армении к Европе. Это крайне важно. В этом контексте роль Совета Европы заключается в поддержке стран, стремящихся к сближению с Европой», — отметил Берсе, подчеркнув важность офиса СЕ в Ереване.
Он также посетил ереванский офис Совета Европы, который, по его словам, играет важную роль в продвижении реформ и реализации различных программ.
«Мои впечатления очень положительные. Я не наивен и понимаю, что в каждой стране, включая государства-члены ЕС, всегда есть проблемы, требующие решения — это естественно. Однако важен главный вектор, и, по моему мнению, он направлен в правильную сторону», — резюмировал генеральный секретарь.