Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը մասնակցելու է Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հերթական գագաթնաժողովին, որը հուլիսի 3-4–ն անցնելու է Ստեփանակերտում, գրում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ–ները նաև հայտնել են, որ միջոցառմանը մասնակցելու են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը։
Ավելի վաղ հետաքննող լրագրող Լինդսի Սնելը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում հայերի նյութական ժառանգության պահպանության վիճակին, ասել էր, որ Ստեփանակերտի փողոցները լցված են հայերի տների իրերով, իսկ բազմաթիվ բիզնեսներ, հայկական ռեստորաններ, խանութներ տրվել են ադրբեջանցիներին, որոնք դրանց իրենցով են արել:
«Ամեն մի հայ տուն մաքրված է: Եվ այդ տներն արդեն իսկ նախատեսված են ադրբեջանցի վերաբնակիչների համար: Հայկական բիզնեսն այժմ տրվում է ադրբեջանցիներին։ Նույնիսկ բազմաբնակարան շենքերը վերածվում են համալսարանական հանրակացարանների՝ ադրբեջանցի ուսանողների համար»,–գրել էր նա։ .

Президент Ирана Масуд Пезешкиан примет участие в очередном саммите Организации экономического сотрудничества, который пройдет в Степанакерте 3–4 июля, сообщает Haqqin.az .
Азербайджанские СМИ также сообщают, что в мероприятии примут участие президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф.
Ранее журналистка Линдси Снелл, комментируя состояние материального наследия армян в Нагорном Карабахе, отметила, что улицы Степанакерта заполнены вещами из армянских домов, а многочисленные предприятия, армянские рестораны и магазины переданы азербайджанцам, которые присвоили их:
«Каждый армянский дом опустошён. И эти дома уже предназначены для азербайджанских переселенцев. Армянский бизнес теперь передаётся азербайджанцам. Даже многоквартирные дома превращают в университетские общежития для азербайджанских студентов.»