2 Հուլիս 2025 - 08:55 AMT
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է մեծածավալ քննչական խումբ՝ Ռուսաստանի տարածքում ադրբեջանցիների նահվան հետ կապված քրեական գործի շրջանակում։ Այդ մասին հայտարարել է գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Նեմաթ Ավազովը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների սպանության գործով քրեական գործ հարուցելու կապակցությամբ կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, գրում է Minval.az-ը։
ՌԴ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն հայտնել էր, որ նախնական տվյալներով մեղադրյալ ադրբեջանցիներից մեկը մահացել է սրտային անբավարարությունից, իսկ երկրորդի մահվան պատճառները դեռ պարզվում են։
Ավազովի խոսքով՝ Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են առնվազն 14 անձի, որոնցից 12-ը՝ բացառությամբ երկուսի, հանդիսանում են Ադրբեջանի քաղաքացիներ։ Նշվել է նաև, որ նրանցից յոթի նկատմամբ կիրառվել է ֆիզիկական բռնություն։
ՌԴ ԱԳՆ–ում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևին ասել են, որ Եկատերինբուրգում, որտեղ ադրբեջանցիներ են ձերբակալվել, ուժային մարմինների գործողությունները կատարվել են Ռուսաստանի օրենսդրությանը համապատասխան։
ՌԴ Քննչական կոմիտեի Սվերդլովսկի մարզի քննչական վարչությունը հունիսի 27–ին հաղորդել է, որ Եկատերինբուրգում ձերբակալվել է 6 կասկածյալ, որոնց մեղադրում են անցյալ տարիներին մի շարք ծանր հանցագործություններ կազմակերպելու մեջ։ Ըստ քննության, նրանք «մաս են կազմել էթնիկ հանցավոր խմբավորման» և մասնակցել են 2001, 2010 և 2011 թվականներին սպանությունների և սպանության փորձերի։ Հունիսի 29-ին դատարանը մինչևհուլիսի 19–ը կալանավորել է երեք մեղադրյալների՝ Այազ, Ակիֆ և Մազահիր Սաֆարովներին։
Բաքուն չեղարկվել է Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատվիրակության Մոսկվա կատարելիք այցը և ՌԴ մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումները, որի պատճառը, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ–ների, «Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների կողմից Եկատերինբուրգ քաղաքում «ադրբեջանցիների ցուցադրական, կանխամտածված սպանությունները և ազգային հողի վրա բռնություններն են»։
Ադրբեջանի ՆԳՆ–ն իր հերթին հայտարարել է «ռուսաստանցիների 2 հանցավոր խմբավորումներ» վնասազերծելու մասին։ Ադրբեջանի ուժայինները ձերբակալել են ռուսաստանցիների, ովքեր կասկածվում են թմրանյութերի առեւտրի և կիբերխարդախության մեջ։

В Генеральной прокуратуре Азербайджана сформирована масштабная следственная группа для изучения уголовного дела, связанного с гибелью азербайджанцев на территории России, сообщил начальник следственного управления Немат Авазов на пресс-конференции после возбуждения дела об убийствах граждан Азербайджана .
Российские правоохранительные органы задержали не менее 14 человек, из которых 12, за исключением двоих, являются гражданами Азербайджана. Авазов также отметил, что в отношении семи из них применялись физические меры воздействия .
Официальный представитель Следственного комитета Российской Федерации Светлана Петренко сообщила, что один задержанный азербайджанец умер от сердечной недостаточности, а причины смерти второго выясняются .
Азербайджанский посол Рахман Мустафаев был проинформирован Министерством иностранных дел РФ о том, что действия российских силовиков в Екатеринбурге при задержании азербайджанцев соответствовали российскому законодательству .
27 июня следственное управление по Свердловской области сообщил о задержании шести подозреваемых в Екатеринбурге, обвиняемых в организации ряда тяжких преступлений в предыдущие годы. По версии следователей, они «являлись частью этнической преступной группировки» и участвовали в убийствах и покушениях в 2001, 2010 и 2011 годах. 29 июня суд арестовал троих обвиняемых, Айаза, Акифа и Мазахира Сафаровых, до 19 июля .
В результате Азербайджан отменил визит делегации Милли Меджлиса в Москву и приостановил все культурные мероприятия с участием РФ. По данным азербайджанских СМИ, причиной стала «демонстративная, заранее спланированная казнь азербайджанцев и насилие на национальной почве со стороны российских правоохранителей в Екатеринбурге» .
В то же время Министерство внутренних дел Азербайджана сообщило о нейтрализации «двух преступных групп российских граждан». Азербайджанскими силовыми структурами были задержаны россияне, подозреваемые в торговле наркотиками и кибермошенничестве .