2 Հուլիս 2025 - 10:44 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հաստատել է, որ 2025 թվականի հուլիսի 1-ից, ըստ նախապես սահմանված քաղաքականության, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) ամբողջությամբ դադարեցնում է օտարերկրյա օգնության բոլոր ծրագրերը։
«Սկսած հուլիսի 1-ից USAID-ն պաշտոնապես կդադարեցնի օտարերկրյա օգնության իրականացումը», — նշված է նրա հայտարարության մեջ, գրում է Interfax-ը։
Հստակեցվել է, որ այսուհետ օտարերկրյա այն ծրագրերը, որոնք չեն հակասում ԱՄՆ իշխանությունների ներկայիս քաղաքականությանը, կիրականացվեն ուղղակիորեն Պետքարտուղարության կողմից՝ առանց ՄԶԳ-ի մասնակցության։
Այս տարվա մարտին ԱՄՆ-ն որոշում է կայացրել կրճատել USAID-ի ծրագրերի 83 տոկոսը՝ պայմանավորելով դա այն հանգամանքով, որ դրանց ծախսերը գերազանցել են և չեն համապատասխանել երկրի ազգային շահերին։
Տարվա սկզբին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) հայտարարել է, որ փետրվարի 8–ից, կազմակերպության բոլոր վարձու աշխատակիցներն ամբողջ աշխարհում հարկադիր պարապուրդի կուղարկվեն, բացառությամբ առաքելության համար կարևոր գործառույթներ, հիմնական ղեկավարություն և հատուկ նշանակված ծրագրեր իրականացնող անձնակազմի: Արտասահմանում տեղակայված աշխատակիցներին հրահանգվել է 30 օրվա ընթացքում վերադառնալ ԱՄՆ։

Госсекретарь США Марко Рубио подтвердил, что с 1 июля 2025 года Агентство США по международному развитию (USAID), согласно запланированному курсу, полностью завершает реализацию всех зарубежных программ помощи.
«С 1 июля USAID официально прекратит реализацию иностранной помощи», — говорится в его заявлении, сообщает Интерфакс.
Уточняется, что отныне осуществление программ помощи, не противоречащих текущему курсу американской администрации, перейдет в ведение Государственного департамента США, минуя USAID.
В марте этого года Соединённые Штаты приняли решение о сокращении 83% проектов USAID в связи с избыточными затратами, не отвечающими стратегическим интересам страны.
Ранее в текущем году сотрудников агентства отправили в административный отпуск за то, что они отказались предоставить представителям Департамента эффективности государственного управления (DOGE) доступ к закрытым данным. Илон Маск, который в тот период возглавлял DOGE, заявил, что агентство следует закрыть. По его словам, президент США Дональд Трамп согласился с этой позицией.