Թուրքական Turkiye today լրատվամիջոցը, հղում անելով նաև համացանցում ադրբեջանական ռեսուրսների պնդումներին, գրել է, թե «Հայաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ»։
Պաշտոնական մեկնաբանություն կողմերից ոչ մեկը չի ներկայացրել։
Նշվում է, որ դա կարևոր մի զարգացում է, որը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի վրա։
Ըստ CaucasusWarReport–ի X-ի միկրոբլոգում հրապարակված գրառման՝ համաձայնությունը ձեռք է բերվել «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Թուրքիա այցի ժամանակ և Ռուսաստանը չի ունենալու որևէ վերահսկողություն միջանցքի վրա և փաստորեն ամբողջությամբ դուրս է մղվում»։
Նշվում է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» կնպաստի նաև Տրանսկասպյան փոխադրումային երթուղուն և միջազգային Հյուսիս–Հարավ փոխադրումներին՝ ուժեղացնելով Եվրասիայի մատակարարման շղթաները և տրանսպորտային դիրքն ամբողջ տարածաշրջանում։
«Մենք էլ, Թուրքիան էլ ճանապարհներ ենք ուզում։ Եկեք բացենք սահմանները։ Մենք այդ ամեն ինչին մի վերնագիր ենք դնում «Թուրան», ու վերջ, գնա՜ց` վայ, վայ… Եկեք մենք էլ ապրենք, ուրիշներին էլ մեր չափով հնարավորություն տանք ապրելու»,–ասել է նա։

По сообщениям Turkiye Today и CaucasusWarReport аккаунта на X, Армения, Турция и Азербайджан якобы договорились о создании «Зангезурского коридора» во время визита премьер‑министра Армении Никола Пашиняна в Турцию 20 июня. Официальных заявлений не последовало.
Согласно X‑сообщению, договор исключает Россию из контроля над коридором — она «фактически полностью вытесняется».
Отмечается, что коридор «будет способствовать как транспорту транс‑Каспийского маршрута, так и север‑юг международным маршрутам, усиливая логистическую инфраструктуру и позиции региона.»
Во время встречи с армянской общиной Стамбула Пашинян заявил, что «не будет „Зангезурского коридора“, а будет „перекрёсток мира“». «Давайте откроем границы и будем жить, дав возможность жить другим», — подчеркнул он.