Կառավարությունը հաստատել է ՀՀ մանկապատանեկան մարզադպրոցներում աշխատող մարզիչ-մանկավարժների վերապատրաստման կազմակերպման ծրագիրը, որի նպատակն է պետական հոգածության ներքո ապահովել այդ մասնագետների պրակտիկ փորձի շարունակականությունը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է, որ մարզադպրոցներում աշխատող մարզիչների կամավոր ատեստացիայի արդյունքները ցույց են տվել վերապատրաստման ընթացակարգի վերանայման հրատապ անհրաժեշտություն։ Նա հայտնել է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում կամավոր ատեստացիայի է մասնակցել 272 մարզիչ, և միայն 55-ն է կարողացել հաղթահարել գործընթացը՝ կազմելով ոլորտի աշխատողների մոտ 5 տոկոսը։
Ծրագիրը հնարավորություն կտա ապահովել միջազգային սպորտի չափանիշներին համընթաց զարգացում, ինչը խթան կհանդիսանա միջազգային նորարարական համակարգերին արագ ինտեգրվելուն։
Դասընթացների ընթացքում հնարավորություն կտրվի տեսական և գործնական մակարդակներում յուրացնել նոր մեթոդներ և կարողություններ՝ նպատակ ունենալով մարզումների անցկացումն իրականացնել այդ մեթոդներով մշակված և կազմված պլաններով։
Վերապատրաստումները միտված են նաև մարզաձևերի խթանմանն ու զարգացմանը։ Վերապատրաստման ծրագիրը իրականացվելու է տարբեր մարզաձևերի միջազգային ֆեդերացիաների կողմից մշակված ուսուցման համընդհանուր չափորոշիչներին և ծրագրերին համապատասխան կազմված տեսական և գործնական դասընթացներով: Դասընթացները վարելու են արտերկրից հրավիրված համապատասխան մարզաձևերի բարձրակարգ մասնագետները:
Անդրեասյանը նշել է՝ վերապատրաստումն իրականացվելու է 3 օր տևողությամբ՝ ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական պարապմունքներով, խոսքը վերաբերում է, ընդհանուր առմամբ, մարզադպրոցներում աշխատող 2100 մարզչի:

Правительство Армении утвердило программу организации переподготовки тренеров-преподавателей, работающих в детско-юношеских спортивных школах. Цель — обеспечить преемственность практического опыта этих специалистов под государственной опекой.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила, что результаты добровольной аттестации тренеров выявили острую необходимость пересмотра процедуры переподготовки. По её словам, за последние два года в аттестации приняли участие 272 тренера, и только 55 из них прошли процесс, что составляет около 5 % работающих в этой сфере.
Программа позволит обеспечить развитие, соответствующее международным стандартам спорта, что поспособствует быстрой интеграции в инновационные международные системы.
Во время курсов участники смогут освоить новые методы и навыки как на теоретическом, так и на практическом уровне — с целью дальнейшего применения этих методик в тренировках.
Переподготовка также направлена на продвижение и развитие различных видов спорта. Программа будет реализована в соответствии с едиными учебными стандартами и программами, разработанными международными спортивными федерациями. Обучение проведут высококвалифицированные специалисты из-за рубежа по соответствующим видам спорта.
Андреасян отметила, что переподготовка будет проводиться в течение трёх дней и включать теоретические и практические занятия. В общей сложности программа охватит 2100 тренеров, работающих в детско-юношеских спортивных школах Армении.