3 Հուլիս 2025 - 11:13 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ որոշ ուժերի դուր չի գալիս Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները, ինչը, ըստ նրա, առաջացրել է զայրույթ և ցանկություն՝ խանգարելու երկկողմ համագործակցության հետագա խորացմանը։
«Պետք է հիշել մի բան, որ դրանք (Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները – խմբ.) կրում են ռազմավարական դաշինքի բնույթ, և, իհարկե, կան ուժեր, որոնց դա դուր չի գալիս։ Բացի ֆորմալ գնահատականից, այդ հարաբերությունների մեջ դրված է խորքային իմաստ, դա մեր պատմական ընդհանրության շրջանն է, երբ մենք եղել ենք միասնական պետության մաս»,-ասել է նա «Սոլովյով Լայվ» եթերում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Դիվանագետը ընդգծել է, որ «ռազմավարական դաշինք» եզրը հենց ինքնին խոր պատմական համագործակցության արտացոլումն է։
«Դա մարդկանց միջև շփումներն են, դա պատմական մարտահրավերներն են, որոնց մենք դիմակայել ենք, և, իհարկե, դա որոշ ուժերի մոտ առաջացնում է այդպիսի զայրույթ և ցանկություն՝ խանգարելու», — եզրափակել է դիվանագետը։
ՌԴ Քննչական կոմիտեի Սվերդլովսկի մարզի քննչական վարչությունը հունիսի 27–ին հաղորդել է, որ Եկատերինբուրգում ձերբակալվել է 6 կասկածյալ, հիմնականում ադրբեջանցիներ, որոնց մեղադրում են անցյալ տարիներին մի շարք ծանր հանցագործություններ կազմակերպելու մեջ։ Ըստ քննության, նրանք «մաս են կազմել էթնիկ հանցավոր խմբավորման» և մասնակցել են 2001, 2010 և 2011 թվականներին սպանությունների և սպանության փորձերի։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что определённым силам неприятны стратегические союзнические отношения между Россией и Азербайджаном, что вызывает раздражение и стремление препятствовать углублению двустороннего сотрудничества.
«Нужно помнить одно — эти [отношения России и Азербайджана] носят характер стратегического союза, и, конечно, есть силы, которым это не нравится. Помимо формальной оценки, в этих отношениях заложен глубинный смысл — это наш исторический период общности, когда мы были частью единого государства», — сказала она в эфире «Соловьёв Live», сообщает РИА Новости.
Дипломат подчеркнула, что термин «стратегический союз» сам по себе отражает глубокую историческую кооперацию.
«Это связи между людьми, это исторические вызовы, с которыми мы столкнулись вместе, и, конечно, это вызывает у некоторых сил раздражение и желание препятствовать», — заключила она.