Հուլիսի 3-ին Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկելով Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորումը, Իրանի և Սիրիայի շուրջ իրավիճակը, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում և ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները։
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել է լրագրողներին, որ առաջնորդների զրույցը տևել է մոտ մեկ ժամ։
«Նախագահների զրույցը, ինչպես միշտ այս երկու ղեկավարների միջև, անցել է նույն ալիքի վրա, եղել է անկեղծ, գործնական և կոնկրետ», — ընդգծել է նա, հայտնում է Interfax-ը։
Նախորդ հեռախոսազրույցը տեղի էր ունեցել հունիսի 14-ին և նույնպես տևել էր մոտ մեկ ժամ։
Ուկրաինական թեմայի շրջանակում, ըստ Ուշակովի, Թրամփը «նորից բարձրացրել է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցման հարցը»։
Պուտինը զրույցի ընթացքում նշել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու բանակցային գործընթացը Ուկրաինայի հետ։ Միևնույն ժամանակ նա շեշտել է, որ Ռուսաստանը չի հրաժարվելու իր նպատակներից՝ ուղղված ուկրաինական ճգնաժամի խորքային պատճառների վերացմանը։
«Վլադիմիր Պուտինը իր հերթին նշել է, որ մենք շարունակում ենք փնտրել քաղաքական, բանակցային լուծում հակամարտությանը։ Նա տեղեկացրել է մարդասիրական բնույթի պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի մասին, որոնք ձեռք են բերվել ռուս-ուկրաինական ուղղակի շփումների երկրորդ փուլում Ստամբուլում», — հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնականը։
Ըստ նրա՝ Պուտինը «նշել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու բանակցային գործընթացը» Ուկրաինայի հետ։
«Մենք ելնում ենք այն կանխադրույթից, և կարծում եմ, որ ամերիկյան կողմը դա հրաշալի հասկանում է, որ բանակցությունները լինելու են երկկողմ՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև», — ընդգծել է Ուշակովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք քննարկվել է ԱՄՆ մասնակցությունը բանակցություններին։
Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ Պուտինի և Թրամփի զրույցում ռուս-ուկրաինական հնարավոր երրորդ բանակցային փուլում քննարկվելիք բովանդակությունը չի քննարկվել։
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինային ԱՄՆ-ի կողմից զենքի մատակարարումների դադարեցման թեմային, ապա, ըստ Ուշակովի, այն հեռախոսազրույցի ընթացքում չի բարձրացվել։
«Այս թեման բավականին լայնորեն լուսաբանվում է զանգվածային լրատվության միջոցներում վերջին օրերին, ժամերին, բայց տեղի ունեցած զրույցի ընթացքում այս հարցը չի բարձրացվել», — նշել է նա։
Մերձավոր Արևելքի մասով Պուտինն ու Թրամփը «շատ մանրամասն» քննարկել են Իրանի շուրջ և ընդհանուր տարածաշրջանային իրավիճակը։ Ուշակովի խոսքով՝ «ռուսական կողմն ընդգծել է հակասությունների և կոնֆլիկտների կարգավորման բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ուղիների կարևորությունը»։
Երկու առաջնորդները քննարկել են նաև Սիրիայի իրավիճակի զարգացումները։
«Քննարկվել է նաև Սիրիայում վերջին իրադարձությունների զարգացումը։ Այս ուղղությամբ ռուսական և ամերիկյան կողմերը (…) շարունակելու են երկխոսությունը», — ասել է Ուշակովը։
Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների մասով, ըստ Ուշակովի, Պուտինն ու Թրամփը հաստատել են երկու երկրների փոխադարձ հետաքրքրությունը մի շարք հեռանկարային տնտեսական նախագծերի իրականացման նկատմամբ՝ ներառյալ էներգետիկան և տիեզերքի ուսումնասիրությունը։
«Երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ կարծիքների փոխանակման շրջանակում հաստատվել է փոխադարձ հետաքրքրություն մի շարք հեռանկարային տնտեսական նախագծերի իրականացման նկատմամբ, մասնավորապես՝ էներգետիկայի և տիեզերքի հետազոտման ոլորտում», — ասել է նախագահի օգնականը։
Թրամփը տեղեկացրել է Պուտինին ԱՄՆ Կոնգրեսում իր վարչակազմի առաջատար օրենսդրական նախաձեռնության՝ հարկային, միգրացիոն և էներգետիկ բարեփոխումների հաջող ընթացքի մասին՝ հիշեցնելով, որ ինքը այդ նախաձեռնությունը կոչում է «մեծ ու գեղեցիկ օրինագիծ»։
Ուշակովի խոսքով՝ Պուտինը մաղթել է Թրամփին «հաջողություններ նախանշված բարեփոխումների իրականացման գործում և, իհարկե, շնորհավորել ԱՄՆ ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ, որն այս տարի նշվում է վաղը»։
Պուտինը նաև հիշեցրել է ԱՄՆ ձևավորման գործում Ռուսաստանի դերի մասին։
«Մեր կողմից ընդգծվել է, որ Ռուսաստանը նշանակալի դեր է խաղացել ամերիկյան պետականության ձևավորման մեջ՝ անկախության պատերազմի ժամանակ՝ 250 տարի առաջ, ինչպես նաև քաղաքացիական պատերազմի տարիներին, որն ավարտվեց 160 տարի առաջ», — ասել է Ուշակովը։
Նա հավելել է, որ Թրամփին դուր է եկել ռուս-ամերիկյան ավանդական արժեքները խթանող ֆիլմերի փոխանակման գաղափարը։
«Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ հանդիպել է ռուսական բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Այդ հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, հնչել է մի միտք՝ երկու երկրների միջև փոխանակել կինոարտադրանք, որը խթանում է ավանդական արժեքները, որոնք մոտ են մեզ և Թրամփի վարչակազմին։ Թրամփը անմիջապես արձագանքել է։ Նա ասել է, որ իրեն այդ գաղափարը դուր է գալիս», — պատմել է Ուշակովը։
Ինչ վերաբերում է հետագա շփումներին՝ Ուշակովը նշել է. «նախագահները, իհարկե, շարունակելու են շփումները նաև առաջիկայում»։
«Այդ մասին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն։ Նախագահներից ցանկացածը, անհրաժեշտության դեպքում, կարող է վերցնել հեռախոսը, և օրվա ընթացքում մենք, որպես նրանց օգնականներ, կկազմակերպենք հեռախոսային կապը», — վստահեցրել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

4 Июль 2025 - 08:09 AMT
Президенты России и США, Владимир Путин и Дональд Трамп, провели очередной телефонный разговор, в ходе которого обсудили урегулирование украинского конфликта, ситуацию вокруг Ирана и Сирии, а также в целом положение дел на Ближнем Востоке и вопросы российско-американских отношений.
Помощник президента России Юрий Ушаков сообщил журналистам, что разговор лидеров продолжался около часа.
«Разговор президентов, как всегда между этими двумя лидерами, прошел на одной волне, был откровенным, деловым и конкретным», — отметил он, сообщает Интерфакс.
Предыдущая телефонная беседа Путина и Трампа состоялась 14 июня и также длилась примерно час.
В ходе обсуждения украинского вопроса, по словам Ушакова, Трамп «вновь ставил вопрос о скорейшем прекращении военных действий».
Путин выразил готовность России к продолжению переговоров с Украиной, при этом подчеркнув, что Москва не намерена отказываться от своих целей, направленных на устранение первопричин украинского кризиса.
«Владимир Путин со своей стороны отметил, что мы продолжаем искать политическое, переговорное решение конфликта. Он проинформировал о ходе реализации договорённостей гуманитарного характера, которые были достигнуты на втором раунде прямых российско-украинских контактов в Стамбуле», — сообщил помощник президента РФ.
Также, по его словам, Путин «отметил готовность российской стороны продолжить переговорный процесс» с Украиной.
«Наш президент сказал, что Россия будет добиваться поставленных целей, то есть устранения всем известных первопричин, приведших к нынешнему положению, нынешней острой конфронтации. От этих целей Россия не отступится», — заявил Ушаков.
Он добавил, что обе стороны исходят из того, что переговоры должны вестись в двустороннем формате.
«Мы исходим из того, и я думаю, что американская сторона это прекрасно понимает, что переговоры будут носить характер двусторонних — между представителями России и Украины», — подчеркнул Ушаков, отвечая на вопрос о возможности участия США в переговорах.
По его словам, Путин подтвердил готовность к проведению третьего раунда переговоров, хотя содержание возможной новой встречи в разговоре не обсуждалось.
Тема прекращения поставок вооружений США Украине, по словам Ушакова, во время разговора не поднималась. «Эта тема достаточно широко обсуждается в СМИ в последние дни, часы, но в ходе состоявшегося разговора эта тема не затрагивалась», — отметил он.
По Ближнему Востоку лидеры «весьма обстоятельно» обсудили ситуацию в Иране и регионе в целом.
Ушаков отметил, что «с российской стороны подчеркнута важность урегулирования спорных вопросов, разногласий и конфликтных ситуаций исключительно политико-дипломатическими средствами».
Обсуждение затронуло и развитие ситуации в Сирии.
«Затрагивалось также последнее развитие событий в Сирии. И на этом направлении российская и американская стороны (…) будут продолжать диалог», — пояснил Ушаков.
В рамках российско-американских отношений, по его словам, Путин и Трамп подтвердили заинтересованность в реализации перспективных экономических проектов, включая энергетическую сферу и космические исследования.
«В рамках обмена мнениями по двусторонним делам подтверждена взаимная заинтересованность в реализации ряда перспективных экономических проектов, в частности в энергетике и в исследовании космоса», — сказал помощник главы российского государства.
Трамп проинформировал Путина об успехе ключевого законопроекта его администрации в Конгрессе, охватывающего налоговую, миграционную и энергетическую реформы, напомнив, что сам он называет его «большим красивым биллем».
По словам Ушакова, Путин пожелал своему коллеге «успехов в осуществлении намеченных преобразований и, конечно, поздравил с отмечаемым завтра национальным праздником США — Днем независимости».
Путин также напомнил о российском вкладе в становление США. «С нашей стороны было отмечено, что Россия сыграла не последнюю роль в становлении американской государственности, в том числе во время войны за независимость, это 250 лет назад, а затем и в годы Гражданской войны, завершившейся 160 лет назад», — заявил Ушаков.
Он добавил, что Трампу понравилась идея культурного обмена фильмами, продвигающими традиционные ценности двух стран.
«Владимир Путин упомянул, что буквально перед разговором с Дональдом Трампом общался с представителями российского бизнес-сообщества. В ходе этой встречи, в частности, была высказана мысль об обмене между двумя странами кинопродукцией, которая продвигает традиционные ценности, близкие нам и администрации Трампа. Трамп тут же среагировал. Он сказал, что ему эта идея импонирует», — сообщил Ушаков.
Относительно дальнейших контактов он заявил: «президенты, естественно, продолжат свое общение и в ближайшее время еще».
«Такая договоренность имеется. Любой из лидеров в случае необходимости может поднять трубку и в течение дня мы, как их помощники, договоримся о телефонном контакте», — заверил представитель Кремля.
Личная встреча на этот раз не обсуждалась. «Конкретно о возможности личной встречи речь не шла», — уточнил Ушаков.
«Идея личной встречи висит в воздухе, и в случае необходимости об этом будет достигнута конкретная договоренность. Но на этот раз эта тема не затрагивалась», — заключил он.