Ռուսաստանի Պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը զարմանք է հայտնել, որ Ռուս ուղղափառ եկեղեցին չի արձագանքել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին՝ հասցեագրված Հայ առաքելական եկեղեցուն։
«Ռուսաստանը չպետք է լռի՝ սա ներկայացնելով որպես Հայաստանի ներքին գործ։ Ռուսաստանը չի կարող ոչ հասարակական, ոչ պետական, առավել ևս՝ կրոնական մակարդակում լիովին անտարբեր լինել տեղի ունեցածի հանդեպ։ Զարմանում եմ, որ մինչ օրս սա Ռուս ուղղափառ եկեղեցու կողմից որևէ հայտարարության առարկա չի դարձել։ ՀԱԵ-ն աշխարհում քրիստոնեական ամենահին եկեղեցին է։ Մեր եկեղեցու հիերարխների կողմից նպատակահարմար կլիներ ուշադրություն դարձնել այդ ամենին, չնայած նրանց բոլոր ջանքերին՝ չմիջամտել և չստեղծել խնդիրներ Ադրբեջանի մահմեդական հոգևորականության հետ հարաբերություններում», — հայտարարել է Զատուլինը, գրում է NCN-ն։
https://nsn.fm/amp/policy/deputat-zatulin-udivilsya-molchaniu-rpts-na-sobytiya-v-armenii
Զատուլինը կարծում է նաև, որ ՀԱԵ-ն կարող էր դառնալ հասարակության համար հոգևոր հենարան՝ Փաշինյանի քաղաքական ուղեգծի ֆոնին, որը նա «անբարոյական» է անվանում։
«Փաշինյանը ցանկանում է վարկաբեկել Հայ Եկեղեցին որպես հաստատություն, որը կարող էր դառնալ բարոյական հեղինակություն։ Փաշինյանի պետական գործունեության ամբողջ ընթացքը անբարոյական է։ Եվ նա, իհարկե, չի կարող չհասկանալ, որ դա չի կարող հավանության արժանանալ հավատացյալների ու հոգևորականների կողմից։ Շատերը հանդես են գալիս նրա դեմ, որովհետև հասկանում են՝ այն ճանապարհը, որով գնում է Փաշինյանը, փակուղի է տանում հայ ժողովրդին։ Նա նախապես գիտակցված կերպով է գործում՝ 2026 թվականի ընտրություններից առաջ»,–նշել է կոմիտեի փոխնախագահը։
Զատուլինի կարծիքով՝ ՀԱԵ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հիշեցնում է Ուկրաինայում տեղի ունեցածը, որտեղ, ըստ նրա, իշխանությունները ենթարկել են եկեղեցին իրենց։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր գրառում է արել ֆեյսբոքյան իր էջում՝ նշելով, որ «Քրիստոսի տունը զավթված է շնաբարո, ապազգային խմբակիկողմից և պետք է ազատագրվի» և որ ինքն է «առաջնորդելու այդ ազատագրումը»։

8 Июль 2025 - 15:29 AMT
Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин выразил удивление по поводу того, что Русская православная церковь никак не отреагировала на последние заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, адресованные Армянской апостольской церкви.
«Россия не должна молчать, представляя это как внутреннее дело Армении. Россия не может оставаться абсолютно безразличной к происходящему — ни на общественном, ни на государственном, ни тем более на религиозном уровне. Меня удивляет, что до сих пор Русская православная церковь не сделала по этому поводу никаких заявлений. Армянская апостольская церковь — старейшая христианская церковь в мире. Нашим иерархам стоило бы обратить на это внимание, несмотря на их стремление не вмешиваться и не создавать проблем в отношениях с мусульманским духовенством Азербайджана», — заявил Затулин, сообщает NSN.
Он также подчеркнул, что ААЦ могла бы стать духовной опорой для общества на фоне политического курса Пашиняна, который он назвал «аморальным».
«Пашинян хочет дискредитировать Армянскую церковь как институт, способный быть моральным авторитетом. Вся его государственная деятельность аморальна. Он, конечно, понимает, что это не может быть принято верующими и духовенством. Многие выступают против него, потому что понимают — путь, по которому идет Пашинян, ведет армянский народ в тупик. Он действует осознанно, заранее, перед выборами 2026 года», — заявил вице-председатель комитета.
По мнению Затулина, ситуация вокруг Армянской церкви напоминает события на Украине, где, как он считает, власти подчинили церковь себе.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян разместил запись на своей странице в Facebook, где заявил: «Дом Христа захвачен безнравственной, антинациональной группировкой, и он должен быть освобожден», добавив, что именно он возглавит это «освобождение».