3 Հունիս 2009 - 12:54 AMT
Բելոռուսական «Բատեի» եւ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի հարձակվող Հովհաննես Գոհարյանը լավատեսորեն է տրամադրված 2011-ի Եվրոպայի առաջնության նախընտրական փուլի առաջին երկու խաղերին Թուրքիայի եւ Շվեյցարիայի երիտասարդական հավաքականների դեմ, որոնցից առաջինի հետ հայկական հավաքականը կխաղա հուլիսի 5-ին Լիլում:
«Մենք բոլորս մեկ նպատակ ունենք` հաղթել: Բացի դրանից, մենք բոլորս գիտակցում ենք, որ այսօր ընդունակ ենք պայքարել ԵԱ-2011-ի եզրափակիչ փուլ դուրս գալու համար, չնայած նրան, որ մեր առջեւ դեռ այդպիսի նպատակ չկա: Մենք Շվեյցարի ենք մեկնում միայն հաղթանակի համար: Իմ սպասումները գալիք խաղերից շատ մեծ են: Ես կցանկանայի, որպեսզի մենք այդ երկու խաղերում այնպիսի պաշար ունենանք, որպեսզի կարողանանք լավատեսորեն տրամադրվել մնացած խաղերի նկատմամբ: Բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է հարգենք մեր հակառակորդներին»,- կարծում է Գոհարյանը:
Նշենք, որ Գոհարյանի մասնակցության հարցն առաջիկա խաղերին հարցական էր, քանի որ բելոռուսական «Բատեում» նա հիմնականում պահեստայինների շարքում է եղել եւ խաղային փորձ չի ստացել: Գոհարյանի կարծիքով, «Բատեն» իրեն վստահում է եւ մեծ հույսեր է կապում իր հետ:
«Ես ուրախ եմ, որ «Բատեի» խաղացող եմ: Դա շատ ուժեղ թիմ է եւ իր առջեւ լուրջ նպատակներ է դնում: Չնայած նրան, որ ես դեռ տեղ չունեմ հիմնական կազմում, ինձ վստահում են: Մենք մարզիչի հետ հաճախ ենք զրուցում, եւ նա ինձ մշտապես ասում է, որ ինձ հետ մեծ հույսեր է կապում: Վերջերս ես նրան խնդրեցի երբեմն թույլ տալ ինձ հանդես գալ «Բատեի» երկրորդ թիմում, բայց նա ինձ մերժեց, ասելով, որ ես հիմնական թիմի խաղացող եմ: Իհարկե, ինձ այժմ պետք է խաղային փորձ, բայց ես դեռ սպասում եմ իմ հնարավորությանը»,- մեջբերում է Գոհարյանին ՀՖՖ պաշտոնական կայքը:
Գոհարյանը նաեւ նշել է, որ ընտրական փուլում լավ սկիզբ կլինի ոչ ոքին շվեյցարական թիմի հետ եւ հաղթանակը Թուրքիայի երիտասարդական հավաքականի նկատմամբ:

Нападающий белорусского «Батэ» и молодежной сборной Армении Оганес Гоарян оптимистично настроен к первым двум играм отборочного этапа чемпионата Европы-2011 года против молодежных сборных Швейцарии и Турции, с первой из которых армянская дружина сыграет уже 5 июня в Лиле.
«У всех у нас одна цель – победить. Кроме того, все мы осознаем, что на сегодняшний день мы способны бороться за выход в финальный этап ЧЕ-2011, несмотря на то, что перед нами пока не поставлена такая задача. Мы отправляемся в Швейцарию только за победой. Мои ожидания от предстоящих матчей очень большие. Я бы хотел, чтобы мы в этих двух играх имели такой запас, чтобы смогли оптимистично настроиться на остальные матчи. Но это не означает, что мы не должны уважать своих соперников», – считает Гоарян.
Отметим, что вопрос участия Гоаряна в предстоящих матчах стоял под вопросом, поскольку в белорусском «Батэ» он в основном сидел на скамье запасных и игровой практик не получал. Но, по словам Гоаряна, тренер «Батэ» ему доверяет и связывает с ним большие надежды.
«Я рад, что являюсь футболистом белорусского «Батэ». Это очень сильная команда и ставит перед собой серьезные задачи. Несмотря на то, что пока я не имею места в основном составе, мне там доверяют. Мы с тренером часто беседуем, и он мне постоянно говорит, что связывает со мной большие надежды. Недавно я попросил его позволить мне иногда выступать за вторую команду «Батэ», но он мне отказал, сказав, что я игрок основной команды. Конечно, мне нужна сейчас игровая практика, но я пока жду своего шанса», – цитирует Гоаряна официальный сайт ФФА.
Гоарян также отметил, что неплохим началом отборочного этапа будет ничья со швейцарской командой и домашняя победу над молодежной сборной Турции.