10 Հուլիս 2025 - 14:42 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն արձագանքել է լուրերին այն մասին, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից Հայաստանին և Ադրբեջանին առաջարկ է ներկայացվել Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
«Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին: Մենք կիսվելու որևէ ինֆորմացիա չունենք մամուլի hրապարակումների վերաբերյալ»,-նշել են պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ավելի վաղ Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը, հղում անելով երկու օտարերկրյա դիվանագետների, նշել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Երևանին ու Բաքվին առաջարկ է ներկայացրել Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ ամերիկյան առաջարկը նման է տարիներ առաջ Եվրամիության կողմից շրջանառված տարբերակին, որի հիմքում 2008-ի պատերազմից հետո Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև համաձայնեցված ծրագիրն էր։ Դրանով կողմերը նախատեսում էին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վիճելի շրջաններով անցնող երթուղիների կառավարումը հանձնել շվեյցարական մի անկախ ընկերության, որը պարտավորվելու էր հետո լոգիստիկ տվյալները փոխանցել շահագրգիռ բոլոր կողմերին։

10 Июль 2025 - 14:55 AMT
Государственный департамент США прокомментировал появившиеся в СМИ сведения о том, что администрация Дональда Трампа представила Армении и Азербайджану предложение по разблокировке коммуникаций в Южном Кавказе.
«Соединенные Штаты поддерживают усилия, направленные на укрепление мира и стабильности в Южном Кавказе. У нас нет информации для распространения по поводу этих публикаций», — заявили в пресс-службе Госдепартамента, передает «Арменпресс».
Ранее аналитик Фонда Карнеги Олесия Варданян со ссылкой на двух иностранных дипломатов сообщила, что администрация Дональда Трампа представила Еревану и Баку предложение по маршруту, который связывает Азербайджан с Нахичеванью через территорию Армении.
По словам источников, американское предложение было схоже с вариантом, который ранее предлагался Европейским союзом. В его основе лежала программа, согласованная Россией и Грузией после войны 2008 года. Согласно этой схеме, контроль над маршрутами, проходящими через спорные районы Абхазии и Южной Осетии, предполагалось передать независимой швейцарской компании, которая должна была затем передавать логистические данные всем заинтересованным сторонам.