11 Հուլիս 2025 - 06:43 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսը, պատասխանելով Աբու Դաբիում տեղի ունեցած ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպման և ԱՄՆ հնարավոր ներգրավվածության մասին հարցին, ասել է, որ ԱՄՆ–ն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման նախաձեռնություններին։
«Ուշադրությամբ հետևում ենք մամուլի հրապարակումներին` կապված քարտուղար Ռուբիոյի վերջերս հնչեցրած կարծիքների հետ, թեև հավելյալ մանրամասներ տրամադրելու առումով տեղեկատվություն չունենք։
Պետքարտուղար Ռուբիոյի հրապարակային խոսքերը կաբինետի նիստի ժամանակ ընդգծում են ամբողջ վարչակազմի հանձնառությունը։ Սա խաղաղության համար աշխատող վարչակազմ է։ Նրանք կանեն այն, ինչ անհրաժեշտ է, և կգնան, ուր որ պետք է։ Այս դիրքորոշումը չի թուլացել, որովհետև «Ամերիկան կրկին հզոր դարձնելու» հիմնական հանձնառությունն ընդգրկում է նաև, իհարկե, աշխարհում մեր շուրջը իրավիճակի բարելավումը»,–ասել է խոսնակը։
Հուլիսի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Աբու Դաբիումև քննարկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է 5 ժամ։

11 Июль 2025 - 07:15 AMT
Пресс-секретарь Госдепартамента США Теми Брюс, отвечая на вопрос о встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Абу-Даби и возможном участии США, заявила, что Соединённые Штаты поддерживают инициативы, направленные на укрепление мира и стабильности в регионе Южного Кавказа.
«Мы внимательно следим за сообщениями в прессе, связанными с недавними заявлениями госсекретаря Рубио, хотя у нас нет дополнительной информации, которую могли бы предоставить.
Слова госсекретаря Рубио на заседании кабинета подчёркивают приверженность всей администрации. Это администрация, работающая ради мира. Они сделают всё необходимое и отправятся туда, куда потребуется. Эта позиция остаётся неизменной, так как основная задача „сделать Америку вновь сильной“ включает также улучшение ситуации в окружающем мире», — заявила Брюс.
10 июля премьер-министр Никол Пашинян и президент Ильхам Алиев провели встречу в Абу-Даби, где обсудили различные аспекты нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом для рассмотрения всех вопросов, касающихся процесса нормализации, и договорились продолжить ориентированный на результат диалог. Встреча длилась пять часов.