11 Հուլիս 2025 - 07:19 AMT
Սլովակիայի նախկին վարչապետ Յան Չարնոգուրսկին ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավի հետևում կանգնած է Արևմուտքը:
«Արևմուտքը ցանկանում է ոչնչացնել կամ թուլացնել բոլոր այն ժողովուրդներին և պետություններին, որոնք Ռուսաստանի գոնե պոտենցիալ բարեկամներն են։ Հայաստանում դա հիմա շատ դրամատիկ է անցնում։ Նույնը հիմա տեղի է ունենում Սերբիայում` նախագահ Վուչիչի դեմ ցույցերի միջոցով, Սլովակիայի վարչապետ Ֆիցոյի դեմ ԵՄ–ից հնչող քննադատությամբ և նման այլ երկրներում», – ասել Է նա Sputnik-ին, գրում է Sputnik Արմենիան։
Չարնոգուրսկին ընդգծել է, որ հայ հոգևորականների կալանավորումը հանցագործություն է երկրի պատմության և ապագայի դեմ:
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը ձերբակալվել է «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝ «հեղաշրջման գործի» շրջանակում։ Հունիսի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ հատուկջոկատայինները մուտք են գործել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք՝ փորձելով ձերբակալել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, սակայն հետագայում վերջինս ինքն է ներկայացել Քննչական կոմիտե։ Հունիսի 28-ին նա կալանավորվել է։
Վարչապետ Փաշինյանը հուլիսի 8-ին հայտարարել է, որ պատրաստ է անձամբ գլխավորել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրման» գործընթացը՝ շեշտելով, թե «Միածնի իջման վայրը զավթված է հակաքրիստոս, շնաբարո, ապազգային, ապապետական մի խմբակի կողմից»։ Մինչ այդ նա նշել էր, որ Վաղարշապատի խոշորացված համայնքում որևէ տարածք չի կարող փակ մնալ իրավապահ մարմինների գործունեության համար։

11 Июль 2025 - 08:39 AMT
Бывший премьер-министр Словакии Ян Чарногурский заявил, что за антицерковной кампанией премьер-министра Армении Никола Пашиняна стоит Запад.
«Запад хочет уничтожить или ослабить все народы и государства, которые хотя бы потенциально являются союзниками России. В Армении это происходит особенно драматично. То же самое сейчас происходит в Сербии — через протесты против президента Вучича, в Словакии — через критику премьер-министра Фицо со стороны ЕС, а также в других аналогичных странах», — заявил он, сообщает «Спутник Армения».
Чарногурский подчеркнул, что арест армянских духовных лиц является преступлением против истории и будущего страны.
В ночь с 25 на 26 июня был арестован лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян по делу о «госперевороте». 27 июня спецназ Службы национальной безопасности Армении вошел на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина, пытаясь задержать архиепископа Ширакской епархии Микаэла Аджапахяна. Позже он сам явился в Следственный комитет и был арестован 28 июня.
8 июля премьер-министр Пашинян заявил, что готов лично возглавить процесс «освобождения» Первопрестольного Святого Эчмиадзина, подчеркнув, что «дом Христа захвачен аморальной, антинародной и антигосударственной группировкой». Ранее он также отметил, что на территории укрупненной общины Вагаршапата не должно быть зон, закрытых для действий правоохранительных органов.