Մարդու իրավունքների՝ Միացյալ Նահանգների կազմակերպության գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը տեղյակ է Հայ առաքելական եկեղեցու շուրջ ծավալվող լարվածությունից, սակայն չունի բավարար տվյալներ, որպեսզի կարողանա լիարժեք մեկնաբանել իրավիճակը: Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Թրոսսելի վրա:
«Մենք տեղյակ ենք այս իրադարձություններից, սակայն, քանի որ Հայաստանում չունենք ներկայացուցչություն, այս պահին չունենք բավարար ինֆորմացիա, որպեսզի կարողանանք մեկնաբանել դրանք», — ասել է նա, արձագանքելով հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի եկեղեցու և Հայաստանի իշխանությունների հարաբերությունների սրումը:
Եկեղեցու և իշխանության միջը հարաբերությունները սրվել էին մայիսին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook–ում հրապարակեց եկեղեցու հասցեին վիրավորական մեկնաբանություններ՝ անպարկեշտ ձևակերպումներով:
Արդեն հուլիսին Փաշինյանը հայտնել էր, որ պատրաստ է անձամբ առաջնորդել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրումը»: Բացի այդ, նա նաև հայտարարել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի որևէ տարածք չի կարող իրավապահների գործունեությունից զերծ մնալ։

Управление Верховного комиссара ООН по правам человека осведомлено о нарастающем напряжении вокруг Армянской апостольской церкви, однако не располагает достаточными данными для полноценного комментария. Об этом сообщает «РИА Новости» со ссылкой на официального представителя ведомства Элизабет Троссел.
«Мы в курсе этих событий, но поскольку у нас нет представительства в Армении, на данный момент мы не располагаем достаточной информацией, чтобы их прокомментировать», — заявила Троссел, отвечая на вопрос о том, как в ООН оценивают обострение отношений между властями Армении и церковью.
Отношения между церковью и армянскими властями обострились в мае, когда премьер-министр Никол Пашинян разместил на Facebook оскорбительные комментарии в адрес церкви, используя непристойные выражения.
Уже в июле Пашинян заявил, что готов лично возглавить «освобождение» Святого Эчмиадзина. Кроме того, он подчеркнул, что ни одна часть укрупненной общины Вагаршапата не может быть исключением из зоны действия правоохранительных органов.