16 Հուլիս 2025 - 08:56 AMT
Ռուսաստանում կարող են սահմանափակել այն գումարները, որոնք միգրանտները փոխանցում են արտասահման։ «Նոր մարդիկ» խմբակցության պատգամավորներ Ալեքսեյ Նեչաևը, Սարդանա Ավքսենտիևան և Վլադիմիր Պլյակինը իրենց առաջարկը ներկայացրել են Կենտրոնական բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինային։
Նրանց խոսքով՝ ներկայում գոյություն չունեն արդյունավետ մեխանիզմներ ստուգելու՝ արդյոք փոխանցվող գումարները համապատասխանում են Ռուսաստանում աշխատող օտարերկրացիների պաշտոնական եկամուտներին։ Նման անորոշությունը, նրանց կարծիքով, նպաստում է ապօրինի եկամուտների թաքցմանը, հարկերից խուսափելուն և կապիտալի արտահոսքին, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Պատգամավորները առաջարկել են արգելել հաստատված աշխատավարձը գերազանցող փոխանցումները՝ ֆինանսական գործարքների թափանցիկությունն ու ստվերային տնտեսության դեմ պայքարը խթանելու նպատակով։ Նրանք նաև առաջարկել են՝ մեծ գումարների փոխանցման դեպքում միգրանտներին պարտադրել ներկայացնել եկամտի հայտարարագիր և բանկերին խստացնել նման գործարքների հսկողությունը։
Հուլիսի 11-ին Սարդանա Ավքսենտիևան նամակ է ուղղել ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևին՝ առաջարկելով միգրանտների քաղաքացիություն ստանալու պայման դարձնել Ռուսաստանում գտնվելու ամբողջ ընթացքում առնվազն 10 միլիոն ռուբլու չափով հարկերի վճարումը։

16 Июль 2025 - 07:28 AMT
Депутаты фракции «Новые люди» Алексей Нечаев, Сардана Авксентьева и Владимир Плякин направили предложение председателю Центробанка Эльвире Набиуллиной, в котором изложили свою инициативу.
По словам авторов обращения, в настоящее время отсутствуют действенные способы проверки того, соответствуют ли суммы переводов официальным заработкам иностранных граждан, трудоустроенных в России. Это, по их мнению, позволяет легализовывать теневые доходы, уклоняться от налогов и вывозить средства за пределы страны.
Законодатели предлагают запретить переводы, превышающие задекларированный доход, чтобы повысить прозрачность финансовых операций и бороться с теневым оборотом средств. Кроме того, они настаивают на том, чтобы отправка крупных сумм сопровождалась обязательным предоставлением деклараций о доходах, а банки усилили проверку таких операций.
11 июля депутат Сардана Авксентьева направила письмо министру внутренних дел России Владимиру Колокольцеву. В документе она предложила ввести новое требование для мигрантов, претендующих на получение российского гражданства: уплата налогов на сумму не менее 10 миллионов рублей за все время пребывания в стране.