19 Հուլիս 2025 - 06:11 AMT
Եվրասիական տնտեսական միության երկրները կարող են սկսել ապրանքների էլեկտրոնային առևտուրը 2026 թվականի սկզբից՝ ստորագրելով համապատասխան համաձայնագիր մինչև 2025 թվականի ավարտը։
Ինչպես հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, այդ փաստաթուղթը նպատակ ունի սահմանելու միության ներքին շուկայում ընդհանուր թափանցիկ կանոններ և արագացնելու նոր հաշվարկային համակարգի անցման գործընթացը։
Քննարկվել են առկա անհամաձայնությունները՝ կապված էլեկտրոնային առևտրի կարգավորման, սպառողների իրավունքների պաշտպանության, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության կիրառման, ապրանքների շրջանառության պայմանների և միասնական կառույցի ձևավորման հարցերի հետ, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»։
ԵԱՏՀ մաքսային-սակագնային և ոչ սակագնային կարգավորման վարչության փոխտնօրեն Ասկատ Բեկովը, որը վարել է հանդիպումը, ընդգծել է, որ փաստաթղթով սահմանվելիք միասնական և հստակ կանոնները կապահովեն ապրանքների ազատ տեղաշարժը։ Այս ամենը՝ համակցված թվայնացման հետ, էական խթան կհանդիսանա միության անդամ երկրների տնտեսությունների զարգացման համար։
Ասկատ Բեկովը հավելել է, որ համաձայնագիրը արդեն մշակվել է, և այժմ որոշվում է դրա ստորագրման վերջնական օրը։

19 Июль 2025 - 07:45 AMT
Страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) могут начать электронную торговлю с начала 2026 года после подписания соответствующего соглашения до конца 2025 года.
Как сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии, документ нацелен на установление прозрачных общих правил на внутреннем рынке союза и ускорение перехода к новой системе расчетов.
Обсуждаются оставшиеся разногласия по регулированию электронной торговли, защите прав потребителей, использованию электронного документооборота, условиям обращения товаров и формированию единой структуры, пишет «Вести Кавказа».
Заместитель директора департамента таможенно-тарифного и нетарифного регулирования ЕЭК Аскат Беков, председательствовавший на встрече, подчеркнул, что единые и четкие правила, закрепленные в документе, обеспечат свободное перемещение товаров. В сочетании с цифровизацией это станет значительным стимулом для экономического роста стран ЕАЭС.
Беков добавил, что соглашение уже разработано, и сейчас определяется дата его окончательного подписания.