Արևմտյան երկրները չեն գնի այն ապրանքները Հայաստանից, որոնք այժմ մեծ պահանջարկ ունեն Ռուսաստանում, ասել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ո՞ւր գնանք, Եվրոպական միությո՞ւն։ Ի՞նչ կարող ենք այնտեղ վաճառել։ Գիտեք, այնտեղ ստանդարտներն ուրիշ են։ Թեև մեր ծիրանները շատ պետք լինեն, ստանդարտներն այնտեղ ուրիշ են, սերտիֆիկատներն՝ ուրիշ։ Մեզ ահռելի ժամանակ է հարկավոր (ամեն ինչ համապատասխանեցնելու համար – խմբ.), դա այդքան հեշտ չէ… Փաթեթավորում, փոխադրում, պահպանում՝ բազմաթիվ հարցեր կան։ Իսկ այստեղ (Ռուսաստանում) ուղղակի բերում ենք, շուկայում վաճառում ենք, ժողովուրդն ուտում է՝ բոլորը երջանիկ են», – ասել է նա։
Նա ընդգծել է նաև, որ Ռուսաստանի կողմնակից հայերի շրջանում ոչ ոք դեմ չէ Արևմուտքի հետ գործակցությանը։
«Ես միշտ ասել եմ. լսեք, ո՞վ է դեմ (Արևմուտքի հետ գործակցությանը,- խմբ․)։ Եկեք, ես էլ եմ ուզում ամերիկացիներին, որ աշխատենք նրանց հետ։ Ես էլ եմ ուզում եվրոպացիներին։ Բայց կվերցնե՞ն մեզ։ Մեր խնդիրնե՞րը կլուծեն։ Մեր անվտանգությո՞ւնը կապահովեն։ Մեր հացահատիկի հարցը կլուծե՞ն, որն ամբողջությամբ Ռուսաստանից ենք գնում՝ գրեթե ներքին գներով։ Գազ ենք գնում։ Իրե՞նք կտան։ Խնդրեմ, այդ դեպքում խնդիր չկա», – ընդգծել է նա։
Միաժամանակ Աբրահամյանի կարծիքով՝ Հայաստանի քաղաքացիները ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմի կարիք չունեն։
«Այնպես էլ գրեթե բոլոր հայերը ամերիկյան գրին քարտեր ունեն», – կատակել է նա։
Ապրիլին ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հաստատել է նախկինում խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը, որով Հայաստանը հայտարարում է իր ձգտումը դեպի ԵՄ անդամակցություն, չնայած ԵՄ-ն պաշտոնական հրավեր չի արել։ Նշվում է՝ օրենքի ընդունումը չի նշանակում անդամակցության հայտ, այլ արտահայտում է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման ձգտումը։
Հունվարին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից այդ օրենքի քննարկումը Մոսկվայում ընկալվում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու նախանշան, և որ ՌԴ-ն այդ հիմքով կկազմի իր տնտեսական քաղաքականությունը ՀՀ նկատմամբ։

19 Июль 2025 - 07:53 AMT
Западные страны не будут покупать те товары из Армении, которые сегодня востребованы в России, заявил президент Союза армян России Ара Абраамян, передаёт «РИА Новости».
«Куда идти? В Европейский союз? Что мы можем туда продавать? Понимаете, там другие стандарты. Даже если нашим абрикосам будет спрос — стандарты другие, сертификаты другие. Нам нужно огромное время, чтобы всё подогнать — это не так просто… Упаковка, логистика, хранение — масса вопросов. А здесь [в России] — просто привозим, продаём на рынке, народ ест — все счастливы», — сказал он.
Абраамян также подчеркнул, что среди сторонников России нет тех, кто против сотрудничества с Западом.
«Я всегда говорил: послушайте, кто против (работы с Западом)? Приходите, я тоже хочу с американцами, хочу с европейцами работать. Но они нас возьмут? Они решат наши проблемы? Они обеспечат нашу безопасность? Решат вопрос зерна, которое мы целиком покупаем у России почти по внутренним ценам? Газ мы покупаем. Они дадут? Пожалуйста, тогда вопросов нет», — отметил он.
При этом, по мнению Абраамяна, гражданам Армении не нужен безвизовый режим с ЕС.
«И так почти у всех армян есть американские грин-карты», — пошутил он.
*В апреле президент Армении Ваагн Хачатурян подписал ранее принятый парламентом закон, в котором страна провозглашает стремление к вступлению в Европейский союз, несмотря на то, что ЕС официального приглашения не делал. Указывается, что принятие закона не является подачей заявки на членство, а выражает стремление углубить отношения с ЕС.
В январе вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что обсуждение этого закона в Армении в Москве воспринимается как сигнал возможного выхода из Евразийского экономического союза, и Россия на этой основе будет формировать свою экономическую политику в отношении Еревана.*