21 Հուլիս 2025 - 10:49 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Ջերմուկում տեղի գործարար շրջանակի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ նախարարության ծրագրերով 6 մլն եվրո լրացուցիչ ֆինանսավորում է նախատեսվում Ջերմուկ համայնքի համար՝ զբոսաշրջային գրավչության մեծացման նպատակով։
«Մեր առաջնային նպատակն է ձևավորել միջավայր, որտեղ զբոսաշրջիկները կունենան հիշարժան և լիարժեք փորձառություն, իսկ գործարարները՝ զարգացման կայուն հնարավորություններ՝ պետության կողմից ցուցաբերվող համապատասխան աջակցությամբ»,– նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Քննարկման հիմնական թեմաները վերաբերել են Ջերմուկի տնտեսական ակտիվության խթանմանը, զբոսաշրջային ներուժի բարձրացմանը և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը։ Նախարարը ներկայացրել է Ջերմուկի կլաստերային զարգացման ընթացիկ փուլը՝ ընդգծելով, որ քաղաքը ընդգրկվել է նոր վարկային ծրագրում որպես շահառու կողմ։
Հանդիպման ընթացքում տեղական գործարարները բարձրաձայնել են իրենց հուզող խնդիրները և մարտահրավերները։ Նախարարը վստահեցրել է, որ նախարարությունն շարունակելու է գործուն աջակցություն ցուցաբերել՝ իր լիազորությունների շրջանակում նպաստելով տեղական տնտեսության ամրապնդմանը և բիզնես միջավայրի կայուն զարգացմանը։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի մի շարք պատգամավորներ, մարզային և համայնքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավարը։

21 Июль 2025 - 11:14 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян в Джермуке объявил о новой программе финансовой поддержки на сумму 6 млн евро.
Выступая на встрече с представителями местного бизнес-сообщества, Папоян сообщил, что по программам министерства предусмотрено дополнительное финансирование в размере 6 млн евро для Джермукской общины с целью повышения её туристической привлекательности.
«Наша главная задача — создать среду, в которой туристы получат запоминающийся и полноценный опыт, а предприниматели — устойчивые возможности для развития при поддержке государства», — отметил министр.
Основными темами обсуждения стали стимулирование экономической активности Джермука, рост туристического потенциала и улучшение инвестиционного климата. Папоян представил текущий этап кластерного развития города, подчеркнув, что Джермук включён в новую кредитную программу как сторона-бенефициар.
Местные предприниматели обозначили волнующие их проблемы и вызовы. Министр заверил, что министерство продолжит оказывать действенную поддержку в рамках своих полномочий, способствуя укреплению местной экономики и устойчивому развитию деловой среды.
В обсуждении также приняли участие ряд депутатов Национального собрания, представители региональных и местных властей, а также руководитель Комитета по туризму.