21 Հուլիս 2025 - 11:26 AMT
ԱՄՆ դրոշի ներքո հանդես եկող հայ գրոսմայստերԼևոն Արոնյանը հայտարարել է, որ Ֆիշերի արագ շախմատի «Freestyle Chess Grand Slam Tour»-ում տարած հաղթանակը իր կարիերայի ամենանշանակալի նվաճումներից է։
«Սա իմ կյանքի ամենամեծ հաղթանակներից մեկն է, անկասկած ամենամեծը, եթե հաշվի առնենք մրցանակային ֆոնդը», – ասել է Լևոն Արոնյանը, հայտնում է Panorama.am-ը՝ freestyle-chess.com-ի վրա հղումով։
«Ես անչափ ուրախ եմ և շնորհակալ այս հնարավորության համար», – նշել է 42-ամյա հայ գրոսմայստերը։
Լևոն Արոնյանը հաղթող է ճանաչվել Ֆիշերի շախմատի՝ «Freestyle Chess Grand Slam Tour» մրցաշարի շրջանակում, որի մրցանակային ֆոնդը կազմել է 200 հազար դոլար։ Այս մրցաշարի ընթացքում նա տպավորիչ հաղթանակներ է արձանագրել այնպիսի ուժեղ մրցակիցների դեմ, ինչպիսիք են Մագնուս Կարլսենը, Հիկարու Նակամուրան, Արջուն Էրիգաիսին և Հանս Մոկե Նիմանը։
Հուլիսի 20-ին կայացած եզրափակչում Արոնյանը հաղթանակ է տարել Հանս Մոկե Նիմանի նկատմամբ, ով մրցաշարի ողջ ընթացքում աչքի է ընկել վստահ խաղով։
«Ես բավականին հանգիստ էի», – նշել է Արոնյանը՝ խոսելով 22-ամյա ամերիկացի շախմատիստի դեմ եզրափակչի մասին, ում մրցաշարի մեկնարկին կատակով անվանել էր «Պրոֆեսոր»։
«Գիտեք, դուք հասնում եք եզրափակիչ։ Դա այդքան էլ կարևոր չէ։ Մրցաշարը հաջող էր, այնպես որ ես բավականին հանգիստ էի և ուզում էի պարզապես խաղալ և զվարճանալ։ Վերջերս ստացած ոչ այնքան լավ արդյունքներից հետո ես որոշակի վերականգնման կարիք ունեի, ուստի ուզում էի ցույց տալ, որ կարող եմ պայքարել և լավ հանդես գալ», – ասել է Արոնյանը։
Արոնյանը իր կարիերայում հաղթել է ՖԻԴԵ-ի աշխարհի երկու գավաթ և երբևէ ունեցած վարկանիշով դառնալով պատմության մեջ չորրորդը։
Նրա հաջողության կարևոր գործոններից է նաև այն, որ մրցաշարի ժամանակ ընտանիքը նրա կողքին է եղել Լաս Վեգասում։
«Կինս, դուստրս և ամբողջ ընտանիքս ամեն օր այստեղ էին ինձ հետ, և հենց նրանց շնորհիվ եմ ես ուժ գտնում պայքարելու: Նրանք ինձ շատ են ուրախացնում, և ես երջանիկ եմ: Ես շատ շնորհակալ եմ, և ինձ համար մեծ պատիվ է նրանց կողքին լինելը, քանի որ նրանք լավ մարդիկ են», – ասել է Արոնյանը։

21 Июль 2025 - 13:18 AMT
Армянский гроссмейстер, выступающий под флагом США, Левон Аронян заявил, что победа в турнире по шахматам Фишера «Freestyle Chess Grand Slam Tour» является одним из наиболее значимых достижений в его карьере.
«Это одна из самых больших побед в моей жизни, без сомнения — самая крупная, если учитывать призовой фонд», — сказал Аронян, сообщает «Panorama.am » со ссылкой на freestyle-chess.com.
«Я невероятно счастлив и благодарен за эту возможность», — отметил 42-летний шахматист.
Аронян стал победителем турнира по шахматам Фишера «Freestyle Chess Grand Slam Tour», общий призовой фонд которого составил 200 тысяч долларов. В рамках турнира он добился впечатляющих побед над такими сильными соперниками, как Магнус Карлсен, Хикару Накамура, Арджун Эригайси и Ханс Моке Ниман.
В финале, состоявшемся 20 июля, Аронян обыграл Ханса Моке Нимана, который уверенно выступал на протяжении всего турнира.
«Я был довольно спокоен», — прокомментировал Аронян финальный поединок против 22-летнего американца, которого в начале турнира в шутку назвал «Профессором».
«Знаете, вы доходите до финала. Это не так уж важно. Турнир прошел успешно, так что я был довольно расслаблен и просто хотел сыграть и получить удовольствие. После не самых удачных результатов в последнее время мне нужно было восстановиться, и я хотел доказать, что способен бороться и показывать хорошую игру», — добавил он.
Аронян является двукратным обладателем Кубка мира ФИДЕ и занимает четвертое место в истории по наивысшему рейтингу.
Он также подчеркнул важную роль своей семьи, которая находилась рядом с ним в Лас-Вегасе во время турнира.
«Моя жена, дочь и вся моя семья были здесь со мной каждый день, и именно благодаря им я нахожу в себе силы бороться. Они приносят мне радость, и я счастлив. Я очень благодарен и считаю за честь быть рядом с такими замечательными людьми», — сказал Аронян.
Аронян — двукратный победитель Кубка мира ФИДЕ и занимает четвертую строчку в истории по максимальному рейтингу.