ԱՄՆ 87 կոնգրեսական Սպիտակ տան վարչակազմին կոչ են արել ապահովել հայերի անվտանգ վերադարձը Արցախ, հայտնում է Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը։
Կոչը, ըստ էության, ներկայացնում է ԱՄՆ-ի քսանչորս նահանգները՝ ընդգրկելով ավելի քան 66 միլիոն ամերիկացիների։ Նրանք ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կոչ են անում՝ ապահովել բռնագաղթված հայերի «համախմբված, պաշտպանված և արժանապատիվ վերադարձը» իրենց բնօրրան՝ Արցախի Հանրապետություն (Լեռնային Ղարաբաղ), միջազգային իրավունքի շրջանակներում և Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատման նպատակով։
Մեկնաբանելով Հայ Դատի հանձնախմբի աջակցությամբ կազմված երկկուսակցական նամակը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Այս երկկուսակցական նամակը հստակ ուղերձ է վարչակազմին. տևական խաղաղության հասնելու ցանկացած ուղին պետք է սկսվի Արցախ վերադարձի իրավունքի ճանաչմամբ, այլ ոչ թե Ադրբեջանի կողմից բնիկ քրիստոնյա բնակչության էթնիկ զտման լեգիտիմացմամբ։ Մենք երախտապարտ ենք հայկական հարցերով խմբի ղեկավարությանը և բոլոր այն կոնգրեսականներին, ովքեր կանգնեցին վերադարձի ու արդարության սկզբունքի կողքին՝ միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների շրջանակում»։
Նամակի նախաձեռնողներն են Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Բրեդ Շերմանը և Դեյվիդ Վալադեոն։ Նրանց ուղերձում նշվում է. «Մենք կոչ ենք անում Ձեզ ներգրավել հակամարտության բոլոր կողմերին՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բռնագաղթված հայերի համախմբված, պաշտպանված և արժանապատիվ վերադարձը իրենց բնօրրան։ Այս քայլը համահունչ է միջազգային իրավունքին և նպաստում է տարածաշրջանում արդար և տևական խաղաղության հաստատմանը»։
Նամակում փաստագրվում են 2023թ․ Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացված շրջափակման և ռազմական հարձակման հետևանքները, որոնց արդյունքում «բռնագաղթվեց ամբողջ՝ շուրջ 120,000 քրիստոնյա հայ բնակչությունը»։ Հավելվում է նաև, որ հարձակմանը հաջորդել է Ադրբեջանը «համակարգված կերպով ոչնչացրել է հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության կոթողները» և «թալանել ու ավերել է քաղաքացիական սեփականություն և հանրային ենթակառուցվածքներ՝ նպատակ ունենալով բացառել վերադարձի հնարավորությունը»։
Նամակում հիշեցվում է՝ «պատերազմի հետևանքով տեղահանված ժողովուրդների վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունք է»։ Նշվում է նաև 2023թ․ Միջազգային Արդարադատության դատարանի կողմից Ադրբեջանին ուղղված հրամանը՝ ապահովելու Արցախի հայ բնակչության անվտանգ և ապահով վերադարձը։
Կոնգրեսականները հատուկ կոչ են անում ԱՄՆ վարչակազմին՝ աջակցել Շվեյցարիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված խաղաղության նախաձեռնությանը, որը նպատակ ունի «ստեղծել միջազգային բանակցային հարթակ՝ ապահովելու հայերի անվտանգ, պաշտպանված և միջազգային երաշխիքներով վերադարձը»։
Շվեյցարական այս նախաձեռնությունը լայնորեն քննարկվեց հուլիսի 10-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում կայացած հատուկ լսումների ժամանակ, որին մասնակցում էին Կոնգրեսի ավելի քան 200 աշխատակիցներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ և քաղաքական վերլուծաբաններ։ Միջոցառմանը ելույթ էին ունեցել Շվեյցարիայի խորհրդարանի անդամներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Լուկաս Ռայմանը, Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն կազմակերպության նախագահ Ջոն Էյբները և ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, իսկ քննարկումը վարել էր Հայ դատի հանձնախմբի քաղաքական հարցերով տնօրեն Ալեքս Գալիցկին։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ամերիկահայ ակտիվիստները և համախոհները՝ Հայ դատի հանձնախմբի ազգային, տարածաշրջանային և տեղական հարթակների միջոցով, Կոնգրեսի անդամներին ուղարկել են ավելի քան 40,000 էլ․ նամակ և կատարել բազմաթիվ հեռախոսազանգեր՝ կոչ անելով ստորագրել այս նամակը։ Բացի այդ, Հայ դատի հանձնախմբի երիտասարդական կրթական ծրագրերի մասնակիցներն այցելել են ավելի քան 400 կոնգրեսական գրասենյակներ և ներկայացրել հայկական շահերի տեսանկյունից կարևոր քաղաքական առաջնահերթություններ։
Նամակում օրենսդիրները վերահաստատում են նաև ԱՄՆ-ի նախորդ պարտավորությունները՝ մեջբերելով ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջիմ Օ'Բրայենի հայտարարությունը. «Մենք կոչ ենք արել Ադրբեջանին՝ ապահովել Լեռնային Ղարաբաղից հեռացած բոլոր էթնիկ հայերի անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձը՝ նրանց իրավունքների և անվտանգության երաշխավորմամբ»։
Կոնգրեսականների ուղերձը եզրափակվում է հետևյալ հստակ պահանջով. «Մենք ակնկալում ենք Ձեր արձագանքը և պատրաստ ենք համագործակցել Ձեզ հետ՝ խթանելու արդար, ամուր և արժանապատիվ խաղաղություն տարածաշրջանում, որը կապահովի բռնագաղթված հայերի հիմնարար իրավունքը՝ առանց նոր բռնությունների կամ հալածանքների վախի, վերադառնալու իրենց բնօրրան»։

87 членов Конгресса США призвали администрацию Белого дома обеспечить безопасное возвращение армян, насильственно изгнанных из Арцаха (Нагорного Карабаха), сообщает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
Обращение, охватывающее 24 штата и более 66 миллионов американцев, адресовано госсекретарю США Марко Рубио с призывом обеспечить «коллективное, защищенное и достойное возвращение» армян в их историческую родину в рамках международного права и ради установления устойчивого мира на Южном Кавказе.
Исполнительный директор вашингтонского офиса АНКА Арам Амбарян, комментируя письмо, отметил: «Это двухпартийное обращение — четкий сигнал администрации: любой путь к устойчивому миру должен начинаться с признания права на возвращение в Арцах, а не с легитимации этнической чистки коренного христианского населения, проведенной Азербайджаном. Мы благодарны руководству армянской фракции Конгресса и всем конгрессменам, поддержавшим справедливость и международно-правовой подход».
Авторы письма — сопредседатели армянской фракции Конгресса Фрэнк Паллоне, Гас Билиракис, Брэд Шерман и Дэвид Валадао. В документе говорится: «Мы призываем Вас вовлечь все стороны конфликта для обеспечения коллективного, защищенного и достойного возвращения армян, насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха, в их родные земли. Этот шаг соответствует международному праву и способствует справедливому и устойчивому миру в регионе».
В письме подробно изложены последствия блокады и военного нападения Азербайджана на Арцах в 2023 году, в результате чего «все — около 120 000 — христианское армянское население было насильственно депортировано». Также указано, что после атаки Азербайджан «систематически уничтожал армянские христианские культурные памятники», «грабил и разрушал гражданскую собственность и инфраструктуру, чтобы исключить возможность возвращения».
Законодатели подчеркивают: «Право на возвращение перемещенных народов — один из основополагающих принципов международного права». Упомянуто и постановление Международного суда от 2023 года, обязывающее Азербайджан обеспечить безопасное возвращение армянского населения Арцаха.
Конгрессмены особо призывают администрацию США поддержать инициативу парламента Швейцарии о создании международной переговорной платформы для гарантированного, защищенного и международно обеспеченного возвращения армян в Арцах.
Эта инициатива была предметом обсуждения 10 июля на специальных слушаниях в Конгрессе США, где присутствовали более 200 сотрудников аппарата, правозащитники и аналитики. С выступлениями выступили члены парламента Швейцарии Эрих Фонтобель и Лукас Райман, президент организации Christian Solidarity International Джон Эйбнер и бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян. Обсуждение вел директор по политическим вопросам АНКА Алекс Галицкий.
За последний месяц американские армяне и союзники, используя национальные, региональные и местные платформы АНКА, направили более 40 000 электронных писем и провели многочисленные звонки в офисы конгрессменов с призывом подписать письмо. Участники молодежных образовательных программ АНКА посетили более 400 офисов конгрессменов, озвучив ключевые приоритеты армянской политики.
В письме также подтверждаются прежние обязательства США, в том числе цитируется представитель Госдепартамента Джим О’Брайен: «Мы призвали Азербайджан обеспечить безопасное, достойное и устойчивое возвращение всех этнических армян, покинувших Нагорный Карабах, с гарантией их прав и безопасности».
Обращение законодателей завершается ясным требованием: «Мы ожидаем вашего ответа и готовы сотрудничать с вами для содействия справедливому, прочному и достойному миру в регионе, который обеспечит основополагающее право армян, изгнанных насильственно, вернуться на свою родину без страха перед насилием или преследованиями».
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение российской миротворческой миссии о прекращении огня и согласились на условия Баку — разоружение Армии обороны и ликвидацию Республики Арцах. С 24 сентября началась массовая депортация населения — более 100 000 человек были вынуждены покинуть Арцах и переселиться в Армению. По разным данным, в регионе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.