24 Հուլիս 2025 - 12:59 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը մոլորեցնող հայտարարություն է արել՝ պնդելով, թե ունի «եզակի» պլան Հարավային Կովկասում տրանսպորտային շրջափակումը վերացնելու համար։
«ԱՄՆ-ն ոչ մի նոր բան չի առաջարկում, բացի նրանից, ինչ արդեն արվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ գործող մասնագիտական եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում», — ասել է Զախարովան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը կանգ է առել Արևմուտքի ապակառուցողական ազդեցության և ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշման պատճառով։
Արևմուտքը փորձում է դուրս բերել Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը տարածաշրջանային շրջանակից և ծառայեցնել այն իր շահերին։
«Բրյուսելի հերթական բարեպաշտ պատրվակների տակ թաքնված է բացառապես կոնյունկտուրային նպատակ։ Արևմտյան գործիչները ձգտում են խաղաղեցման գործընթացը Բաքվի և Երևանի միջև տեղափոխել իրենց ռելսեր՝ նորից հայտարարելու իրենց քաղաքական հաջողությունների մասին», — նշել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ այն ժամանակ, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը ձգտում են կառուցողական և փոխընդունելի լուծումների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի նման տարածաշրջանային գործընկերների աջակցությամբ, Արևմտյան երկրները միջամտում են այդ գործընթացին՝ անտեսելով տարածաշրջանային պետությունների շահերը։
Զախարովան ընդգծել է, որ նման միջամտությունները կարող են խարխլել տարածաշրջանի անվտանգության համակարգը և վնասել տարածաշրջանային ինքնաբավության սկզբունքին։
Զախարովան հիշեցրել է, որ տարածաշրջանում գործող տրանսպորտային ենթակառուցվածքը համապատասխանում է ԱՊՀ չափանիշներին, իսկ Հայաստանի համար լրացուցիչ ուղենիշ են ԵԱՏՄ և ընդհանուր մաքսային տարածքի նորմերը։

24 Июль 2025 - 15:16 AMT
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила, что Вашингтон сделал вводящее в заблуждение заявление, утверждая, что обладает «уникальным» планом по разблокировке транспортных маршрутов на Южном Кавказе.
«США не предлагают ничего нового, кроме уже обсужденного в рамках экспертной трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана», — сказала Захарова, передает «РИА Новости».
Она подчеркнула, что деятельность рабочей группы была приостановлена из-за деструктивного влияния Запада и позиции армянских властей.
По словам Захаровой, Запад пытается вывести процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном из регионального контекста и использовать его в своих интересах.
«За очередными благочестивыми предлогами Брюсселя скрываются исключительно сиюминутные цели. Западные деятели стремятся перевести процесс урегулирования между Баку и Ереваном на свои рельсы, чтобы вновь заявить о своих политических успехах», — отметила Захарова.
Она подчеркнула, что в то время как Армения и Азербайджан ищут конструктивные и взаимоприемлемые решения при поддержке таких региональных партнеров, как Россия, Иран и Турция, западные страны вмешиваются в этот процесс, игнорируя интересы государств региона.
Захарова предупредила, что такие вмешательства могут подорвать архитектуру безопасности региона и нанести вред принципу региональной самодостаточности.
Она напомнила, что действующая транспортная инфраструктура в регионе соответствует стандартам СНГ, а для Армении дополнительными ориентирами служат нормы Евразийского экономического союза и общего таможенного пространства.
Ранее на неделе посол США в Турции Том Баррак, говоря о разблокировке коммуникационных путей, отметил, что в США подобные вопросы можно было бы решить, например, арендовав дорогу на 100 лет, что позволило бы всем сторонам пользоваться маршрутом. При этом он добавил, что культурные различия в Южном Кавказе затрудняют реализацию такого подхода.