28 Հուլիս 2025 - 09:20 AMT
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության տրամադրած տվյալների համաձայն՝ սովի զոհ է դարձել 133 մարդ։ Զոհերի թվում կա 87 երեխա։
«Գազայի հատվածի հիվանդանոցներում վերջին 24 ժամում արձանագրվել է սովից և սակավ սննդից մահվան վեց դեպք, որոնցից երկուսը՝ երեխաներ։ Արդյունքում սովի հետևանքով մահացածների ընդհանուր թիվը հասել է 133-ի, այդ թվում՝ 87 երեխա»,–հայտնել է Գազայի առողջապահության նախարարությունը, գրում է «Վեստնիկ Կավկազան»։
Հումանիտար ճգնաժամի ֆոնին պաղեստինյան անկլավում հուլիսի 27–ին ուժի մեջ է մտել կրակի դադարեցման ժամանակավոր ռեժիմը՝ հումանիտար օգնության մատակարարման նպատակով։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է Գազայի 3 շրջանում «ռազմական գործողությունների լոկալ մարտավարական դադարի մասին»։ Իսրայելը խոստացել է միջանցք բացել ՄԱԿ հումանիտար օգնությունը Գազա հասցնելու համար, հայտնում է BBC-ն։
ԱՄԷ–ն և Հորդանանը սկսել են օդից պարենամթերք նետել տուժած շրաջններ։
Ավելի քան 100 կազմակերպություն հայտարարել է, որ Գազայում սով է տարածվում։ Իսրայելը խաղաղ բնակչության տառապանքների մեջ մեղարդում է ՀԱՄԱՍ–ին։

28 Июль 2025 - 07:09 AMT
Согласно данным, предоставленным Министерством здравоохранения сектора Газа, количество жертв голода в регионе достигло 133 человек. Среди погибших числятся 87 детей.
«В больницах сектора Газа за последние 24 часа зарегистрировано шесть случаев гибели людей от голода и недоедания, двое погибших — дети. Тем самым общее число погибших от голода возросло до 133, включая 87 детей,» — сообщил Минздрав Газы.
В контексте гуманитарной катастрофы сегодня в палестинском анклаве начал действовать режим временного прекращения огня, направленного на обеспечение доставки гуманитарной помощи. Согласно сообщениям, с 10:00 до 20:00 мск боевые действия в ряде районов Газы приостановлены.