Հայաստանի իշխանությունները որոշում են ընդունել հետ կանչել Եկատերինբուրգում երկրի պատվավոր հյուպատոս Նարեկ Սպարտակյանին։ Պատճառ է դարձել է նրա անհամաձայնությունը իշխանությունների դիրքորոշման հետ՝ Հայ առաքելական եկեղեցու և Ռուսաստանում ապրող բարերար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալության հարցում, գրում է Ura.ru-ն։
Լրագրողի հետ զրույցում Սպարտակյանը նշել է, որ շարունակում է ապրել Եկատերինբուրգում և չի պատրաստվում հեռանալ քաղաքից։ Նա խոստացել է շարունակել աջակցել Սվերդլովի մարզի հայերին ու բնակիչներին, նույնիսկ առանց հյուպատոսի կարգավիճակի։
«Ցանկացած գործողություն ընդդեմ Հայ առաքելական եկեղեցու՝ որպես բոլոր հայերի հոգևոր միասնության հիմնաքարի, անընդունելի եմ համարում», — հավելել է նա։
Ինչ վերաբերում է Կարապետյանի ձերբակալությանը՝ Սպարտակյանը նշել է, որ իր և շատ հայերի համար նա հարգանքի արժանի մարդ է, օրինակ՝ կառուցելու ու ստեղծելու հարցում։
Սպարտակյանը մեծացել է Եկատերինբուրգում, ավարտել է Ելցինի անվան Ուրալի դաշնային համալսարանը, ինչպես նաև պրակտիկա է անցել Սվերդլովի մարզում մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակում։ Նա 2018 թվականին՝ 28 տարեկանում, նշանակվել է պատվավոր հյուպատոս։ Սկզբում նրա իրավասության ներքո էր միայն Սվերդլովի մարզը, սակայն ավելի ուշ ընդգրկվել են նաև Պերմի երկրամասն ու Չելյաբինսկի մարզը։

29 Июль 2025 - 07:14 AMT
Власти Армении приняли решение отозвать почетного консула страны в Екатеринбурге Нарека Спартакяна, сообщает Ura.ru . Причиной стал его публичный протест против позиции официального Еревана по Армянской Апостольской Церкви и аресту российского бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна.
В беседе с журналистом Спартакян сообщил, что продолжает жить в Екатеринбурге и не собирается покидать город. Он пообещал и впредь поддерживать армян Свердловской области и всех местных жителей, даже без консульского статуса.
«Любые действия против Армянской Апостольской Церкви — как основы духовного единства всех армян — считаю неприемлемыми», — добавил он.
Говоря о задержании Карапетяна, Спартакян подчеркнул, что для него и многих армян он — уважаемый человек и образец созидания.
Спартакян вырос в Екатеринбурге, окончил Уральский федеральный университет имени Ельцина, а также проходил практику в аппарате уполномоченного по правам человека в Свердловской области. В 2018 году он был назначен почетным консулом в возрасте 28 лет. Сначала его полномочия распространялись только на Свердловскую область, позже добавились Пермский край и Челябинская область.
Во время пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян заявил, что освобождение Католикосата пройдет "по образцу 2018 года, когда Армения избавилась от Сержа Саргсяна". Позже он призвал к «великой духовной встрече» на центральной площади Эчмиадзина. В Facebook он озвучил свой план реформ, предлагая освободить Католикосат от католикоса и назначить благочестивого священника временным руководителем, который не сможет претендовать на престол. По его словам, выборы нового католикоса не должны проводиться, пока не будет утвержден устав Церкви.