Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է, որ սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստի ընթացքում պատրաստ է ճանաչել Պաղեստինի պետությունը, եթե Իսրայելի կառավարությունը չձեռնարկի վճռական քայլեր Գազայի գոտում հումանիտար ճգնաժամը դադարեցնելու ուղղությամբ։
Վարչապետ Քիր Սթարմերի գրասենյակի հուլիսի 29-ի պաշտոնական հայտարարության մեջ նշվում է, որ ճանաչումը տեղի կունենա այն դեպքում, եթե Իսրայելը չսկսի իրավիճակի կայունացման գործողություններ, այդ թվում՝ բնակչությանը հումանիտար օգնության վերականգնում, և չստանձնի երկարաժամկետ խաղաղ կարգավորման պարտավորություններ։
Լոնդոնը նաև պահանջել է, որ Իսրայելը հստակ հայտարարի իր հրաժարումը Հորդանանի Արևմտյան ափի տարածքների բռնակցումից, գրում է Deutsche Welle-ն։
ՀԱՄԱՍ-ից Լոնդոնը պահանջել է․ 2023թ․ հոկտեմբերի 7-ին գերեվարված իսրայելցի պատանդների անհապաղ ազատում, հրադադարի համաձայնագրի ստորագրում, պաշտոնապես հայտարարում, որ այդ կազմակերպությունը «չի ունենա որևէ դերակատարում Գազայի կառավարման մեջ», ինչպես նաև «ստանձնել պարտավորություն զինաթափման վերաբերյալ»։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամների շուրջ մեկ երրորդը կոչ էին արել Քիր Սթարմերին ճանաչել Պաղեստինը՝ որպես ինքնիշխան պետություն։
Վարչապետի խոսքով՝ պաղեստինյան պետականության ճանաչումը ոչ միայն պաղեստինցի ժողովրդի անքակտելի իրավունքն է, այլև Իսրայելի երկարաժամկետ անվտանգության նախապայմանը։
«Այն չի պատկանում ոչ մի հարևան երկրի, ինչպես նաև անհրաժեշտ է Իսրայելի երկարաժամկետ անվտանգության համար»,–ասել է նա։
Մինչ Գլխավոր ասամբլեայի մեկնարկը, Մեծ Բրիտանիան մտադիր է գնահատել կողմերի առաջընթացը ներկայացված պայմանների կատարման ուղղությամբ։
Լոնդոնը հայտնել է նաև, որ Հորդանանի հետ համատեղ սկսել է օդային ճանապարհով հումանիտար օգնություն հասցնել Գազա, ինչպես նաև պաղեստինցի վիրավոր երեխաներին տեղափոխել բուժման Մեծ Բրիտանիայի հիվանդանոցներում։ Հայտարարության մեջ նշվում է, որ «ինքնին ճանաչումը (Պաղեստինի պետականության. – խմբ.) չի փոխի իրավիճակը տեղում»։
«Մենք նաև կարծում ենք, որ հրադադարը երկար չի տևի առանց շտապ քայլերի՝ Գազայի կառավարման և անվտանգության ուղղությամբ, ինչպես նաև առանց երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման հեռանկարի։ Հետևաբար՝ մեր հիմնական դաշնակիցների հետ համատեղ մենք մշակում ենք երկարաժամկետ քաղաքական բանակցությունների և երկու պետությունների լուծման ծրագիր», – եզրափակել են Լոնդոնում։

30 Июль 2025 - 07:31 AMT
Великобритания заявила о намерении признать Палестину в ходе сентябрьской сессии Генеральной Ассамблеи ООН, если израильское правительство не предпримет решительных действий для прекращения гуманитарного кризиса в секторе Газа.
В официальном заявлении офиса премьер-министра Великобритании Кира Стармера от 29 июля говорится, что признание состоится в случае, если Израиль не начнет активные шаги по стабилизации ситуации, включая восстановление поставок гуманитарной помощи жителям анклава, и не примет на себя обязательства по долгосрочному мирному урегулированию. Дополнительно Лондон требует от Израиля ясного подтверждения отказа от планов аннексии территорий на Западном берегу реки Иордан, сообщает DW.
В ответ на действия ХАМАС Великобритания выдвинула собственные условия: незамедлительное освобождение всех заложников, захваченных 7 октября 2023 года, подписание соглашения о прекращении огня, официальное заявление о том, что движение не будет участвовать в управлении Газой, а также обязательство к полному разоружению.
Ранее около трети членов британского парламента призвали Кира Стармера к признанию Палестины в качестве суверенного государства.
По словам премьер-министра, признание палестинской государственности — это не только законное право палестинского народа, но и необходимое условие для устойчивой безопасности Израиля: «Оно не принадлежит ни одному из соседей, а также необходимо для долгосрочной безопасности Израиля».
До начала сессии Генассамблеи Великобритания намерена оценить прогресс сторон в выполнении предложенных условий.
Также Лондон сообщил о начале совместной с Иорданией воздушной доставки гуманитарных грузов в Газу, а также транспортировке в Великобританию раненых палестинских детей для лечения. В заявлении уточняется, что «само по себе признание (палестинского государства. — Ред.) не изменит ситуацию на местах».
«Мы также считаем, что прекращение огня не продлится долго без срочной работы над управлением и безопасностью в Газе, а также без перспективы долгосрочного политического урегулирования. Поэтому вместе с нашими ключевыми союзниками мы готовим план долгосрочных политических переговоров и решения о двух государствах», — подытожили в Лондоне.