31 Հուլիս 2025 - 06:49 AMT
ՀԷՑ ՓԲԸ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի նախաձեռնությամբ ընկերությունում չեղարկվել են մի շարք գնման գործընթացներ՝ ընդհանուր ավելի քան 3 մլրդ դրամ նախահաշվային արժեքով:
«Հիմք ընդունելով Էներգետիկայի մասին ՀՀ օրենքի 52.1 հոդվածի 2-րդ կետի 5-րդ ենթակետը, ինչպես նաև նշյալ հոդվածի 3-րդ կետը, որով սահմանվում է, որ Ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ և նրա գործունեության ամբողջ ընթացքում նրան են անցնում լիցենզավորված անձի գործադիր մարմնի բոլոր լիազորությունները, Ժամանակավոր կառավարչի նախաձեռնությամբ Ընկերությունում չեղարկվել են «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի կարիքների համար մինչ այս նախաձեռնված չորս գնումների գործընթացներ:
Ըստ ներկայացված հաղորդագրության՝ գործընթացների դադարեցումն պայմանավորված է եղել ՀԷՑ-ում դրանց կապակցությամբ ի հայտ եկած մի շարք կառուցվածքային անխախտություններով, այդ թվում՝ խտրական տեխնիկական բնութագրերով, սահմանափակ ընդգրկմամբ, թափանցիկության պակասով և գնահատման ոչ օբյեկտիվ մեթոդներով։
Նշված գնումներով ընկերությունն առաջ էր քաշել նպատակ՝ ներդրումային ծրագրի շրջանակում ձեռք բերել համապատասխան էլեկտրատեխնիկական սարքավորումներ, հաշվիչներ, մալուխներ, ինչպես նաև որոշ ծառայություններ՝ տարբեր լոտերով։
Ներկայումս, ժամանակավոր կառավարիչի հանձնարարությամբ, ընթացքի մեջ են սարքավորումների ու նյութերի ձեռքբերման նպատակով նոր գնումների ձևավորման գործընթացները՝ միաժամանակ մշակվում են այնպիսի գործիքներ, որոնք երաշխավորում են այդ գործընթացների թափանցիկությունը, արդարությունը և լայն ընդգրկվածությունը։
Գնման ամբողջ համակարգն վերանայվում է համակարգային մոտեցմամբ, և այդ աշխատանքների ավարտից հետո միայն ընկերությունը կանցնի նոր գնումների՝ խստորեն պահպանելով ՀՀ օրենսդրական և իրավական պահանջները։
Գնման ընթացակարգերի ժամանակավոր դադարեցումն այս պահին համադրվում է տեխնիկական և էներգետիկ բնագավառներում անհետաձգելի և առաջնահերթ համարվող կարիքների հետ՝ ներառյալ միջնաժամկետ հեռանկարում ծրագրված աշխատանքները։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն հայտնում է, որ Ընկերության կարիքների համար նախատեսվող գնումների գործընթացները կմեկնարկեն ըստ պլանավորված ժամանակացույցի՝ սկսած ս.թ.-ի օգոստոսի առաջին տասնօրյակից»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

По инициативе временного управляющего ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Романоса Петросяна в компании отменены несколько закупочных процессов с общим предварительным бюджетом свыше 3 миллиардов драмов.
В соответствии с пунктом 2, подпунктом 5 и пунктом 3 статьи 52.1 Закона РА «Об энергетике», которые передают все полномочия исполнительного органа лицензиата временно назначенному управляющему, были прекращены четыре ранее начатые закупочные процедуры для нужд компании.
Согласно официальному сообщению, причиной приостановки стали выявленные в ЭСА структурные нарушения, включая дискриминационные технические характеристики, ограниченный круг участников, недостаток прозрачности и необъективные методы оценки.
Закупки предусматривали приобретение электросетевого оборудования, счётчиков, кабелей, а также некоторых услуг в рамках инвестиционной программы, распределённых по отдельным лотам.
В настоящее время по поручению временного управляющего ведётся формирование новых закупочных процессов для приобретения оборудования и материалов. Одновременно разрабатываются инструменты, гарантирующие прозрачность, справедливость и широкое участие в этих процедурах.
Вся система закупок пересматривается с системным подходом, и только после завершения этой работы компания приступит к новым закупкам в строгом соответствии с законодательными и правовыми нормами Армении.
Временное приостановление тендеров соотносится с неотложными и приоритетными нуждами в технической и энергетической сферах, включая работы, запланированные в среднесрочной перспективе.
ЭСА сообщает, что закупочные процессы, предназначенные для нужд компании, начнутся согласно графику, начиная с первой декады августа текущего года.
18 июля стало известно, что Комиссия по регулированию общественных услуг, руководствуясь информацией от правительства, инициировала производство в отношении ЭСА и назначила временным управляющим бывшего главу Службы государственного контроля Романоса Петросяна, который провёл кадровые изменения в руководстве.
23 июля команда защиты бизнесмена Самвела Карапетяна сообщила о победе его семьи в экстренном арбитражном деле против правительства Армении. В ответ исполнительная власть заявила, что все стороны обязаны руководствоваться как законодательством Армении, так и международными договорами, регулирующими признание и исполнение арбитражных решений.