31 Հուլիս 2025 - 09:04 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը պետք է զգույշ լինի իր ձևակերպումներում։ Այս մասին նա գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով՝ Մեդվեդևը «մինչ օրս իրեն Ռուսաստանի նախագահ է համարում», գրում է Gazeta.ru-ն։
«Նա (Մեդվեդևը. — խմբ. նշում) մտնում է չափազանց վտանգավոր տարածք», — եզրափակել է Թրամփը։
Մեդվեդևը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահը Ռուսաստանի հանդեպ կիրառում է «վերջնագրերի լեզու»։ Նա նշել է, որ Թրամփը պետք է հասկանա, որ Մոսկվան Իսրայել չէ և ոչ էլ Իրան։ Նա նաև ընդգծել է, որ ամեն նոր վերջնագիր Ռուսաստանը ընկալում է որպես սպառնալիք և «քայլ դեպի պատերազմ» ԱՄՆ-ի հետ։ Իր հայտարարությունում Մեդվեդևը կոչ է արել ամերիկացի առաջնորդին չգնալ «Քնած Ջոյի» ճանապարհով՝ նկատի ունենալով նախկին նախագահ Ջո Բայդենին։
Հուլիսի 28-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ որոշել է կրճատել Ուկրաինայում հրադադարի հասնելու վերջնաժամկետը՝ հասցնելով այն 10–12 օրվա։ Նա շեշտել է, որ պատճառ չկա սպասելու մինչև սեպտեմբերի 3-ը, քանի որ բանակցությունները որևէ զգալի առաջընթաց չեն ցույց տալիս։

31 Июль 2025 - 08:49 AMT
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп заявил, что заместителю председателя Совета безопасности России Дмитрию Медведеву следует быть осторожнее в формулировках. Такое замечание он сделал на своей странице в социальной сети Truth Social.
По утверждению главы Белого дома, Медведев «все еще считает себя президентом» Российской Федерации.
«Он (Медведев. — прим. ред.) вступает на очень опасную территорию», — заключил Трамп, сообщает Gazeta.ru.
Незадолго до этого Дмитрий Медведев заявил, что глава США использует в отношении России «язык ультиматумов». По словам российского чиновника, Дональд Трамп должен понять, что Москва — это не Израиль и не Иран. Также Медведев подчеркнул, что каждый очередной ультиматум воспринимается Россией как угроза и «шаг к войне» с Соединенными Штатами. В своей речи он призвал американского президента не повторять путь «Сонного Джо», подразумевая бывшего лидера США Джо Байдена.
28 июля Дональд Трамп сообщил, что сокращает срок, отведенный для заключения перемирия в Украине, до 10–12 дней. Он подчеркнул, что не видит смысла дожидаться 3 сентября, поскольку переговоры не приносят ощутимого прогресса.