31 Հուլիս 2025 - 15:04 AMT
ՌԴ Դաշնային խորհրդի՝ ԱՊՀ գործերով կոմիտեի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Ստեփանակերտում հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանի քանդումը պետական վանդալիզմի օրինակ է։ Այդ մասին նա գրել է Տելեգրամի իր ալիքում:
Նա բնութագրել է դա որպես «բարբարոսական գործողություն»՝ ընդգծելով որ Այվազովսկին ոչ միայ Ռուսական կայսրության նկարիչ էր, այլև համաշխարհային գեղանկարչության հանճար։
Զատուլինը նշել է, որ նրանք, ովքեր այժմ ակտիվ պայքար են մղում Արցախի հայկական մշակութային ներկայության դեմ, վաղուց չեն սահմանափակվում միայն Այվազովսկու հուշարձանով․ նրա խոսքով, արդեն ոչնչացված են խորհրդային շրջանի զորավարների հուշարձանները Չարդախլու գյուղում, քանդվում են կրոնական օբյեկտներ, ոչնչացվել են տասնյակ խաչքարեր։
Նա նաև հայտնել է, որ պաշտոնական մակարդակով Ադրբեջանում առաջ է տարվում այն խոսույթը, թե իբր ունեցող Ղարաբաղի պատմա-մշակութային հուշարձանները, ներառյալ VI–XII դարի վանքերը, հայկական չեն։
«Սա վայրագություն է, որն ուզում են արդարացնել՝ հղում անելով Հայաստանի կամ Ռուսաստանի հետ քաղաքական հակամարտություններին։ Երկրի ղեկավարությունը կամ աչք է փակել կատարվողի վրա, կամ բացահայտորեն խրախուսում է», — ավելացրել է պատգամավորը։
Ավելի վաղ Արցախի տուրիզմի և մշակույթի զարգացման գործակալությունը հայտնել էր, որ 2021 թվականին Ստեփանակերտում տեղադրված հուշարձանը քանդվել է։
Արցախի տուրիզմի և մշակույթի զարգացման գործակալությունը քանդումը որակել է տարածաշրջանում հայ մշակութային հետքի վերացման քաղաքականության ևս մեկ օրինակ։ Գործակալությունը հայտարարել է, որ շարունակելու են գրանցել նման դեպքերը՝ հուսալով, որ միջազգային հանրությունը կհաղորդի համապատասխան գնահատական։

Заместитель председателя комитета Совета Федерации РФ по делам СНГ Константин Затулин заявил, что снос памятника известному маринисту Ивану (Ованесу) Айвазовскому в Степанакерте властями Азербайджана является примером «государственного вандализма». Об этом он написал в своём телеграм-канале.
Он охарактеризовал произошедшее как «варварский акт», подчеркнув, что Айвазовский был не только художником Российской империи, но и гением мирового искусства.
Затулин отметил, что борьба с армянским культурным присутствием в Арцахе не ограничивается только памятником Айвазовскому. По его словам, уже уничтожены памятники советским генералам в селе Чардахлу, разрушаются религиозные объекты, десятки хачкаров стёрты с лица земли.
Он добавил, что на официальном уровне в Азербайджане распространяется мнение, будто историко-культурные памятники Карабаха, включая монастыри VI–XII веков, не являются армянскими.
«Это дикость, которую пытаются оправдать политическим конфликтом с Арменией или Россией. Руководство страны либо закрывает глаза на происходящее, либо прямо поощряет это», — заявил парламентарий.
Ранее Агентство по развитию туризма и культуры Арцаха сообщило, что памятник, установленный в Степанакерте в 2021 году, был демонтирован.
Агентство назвало это очередным примером политики по уничтожению армянского культурного наследия в регионе и заявило, что продолжит фиксировать подобные случаи в надежде на адекватную международную реакцию.