Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ժխտել է Սյունիքի հատվածում էքսկավատորի վրա կրակելու փաստը։
Հայտարարվել է, թե «ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները նշված ուղղությամբ կրակ չեն բացել», գրում է APA-ն։
ՀՀ ՊՆ–ն հայտարարել է, որ օգոստոսի 4-ին տեղական ժամանակով ժամը 13:10-ի սահմաններում ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզում ռազմավարական դիրքերի միջև ճանապարհաշինական աշխատանքներ իրականացնող էքսկավատորի ուղղությամբ։ Բարեբախտաբար ոչ ոք չի տուժել։
Հրապարակվել են նաև լուսանկարներ։
«Ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում հետաքննել կրակոցի փաստը և հանդես գալ հրապարակային պարզաբանումներով»,–ասվում էր ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

5 Август 2025 - 07:18 AMT
Министерство обороны Азербайджана отрицает информацию о том, что армейские подразделения открыли огонь по экскаватору на территории Сюникской области Армении.
Как сообщает APA, в заявлении говорится: «Подразделения азербайджанской армии не открывали огонь в указанном направлении».
В то же время Министерство обороны Армении сообщило, что 4 августа около 13:10 по местному времени азербайджанские военные открыли огонь по экскаватору, выполнявшему дорожные работы между стратегическими позициями в Сюнике. К счастью, пострадавших нет.
Также были опубликованы фотографии поврежденной техники.
«Призываем азербайджанскую сторону расследовать факт стрельбы и дать публичные разъяснения», — говорится в сообщении Минобороны Армении.