5 Օգոստոս 2025 - 08:52 AMT
Մյունխենի Բարձրագույն շրջանային դատարանը մեղավոր է ճանաչել Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական միության նախկին պատգամավորԷդուարդ Լինտներին՝ ընտրված պաշտոնյաներին կաշառելու մեղադրանքով, որը հայտնի է որպես «Ադրբեջանի գործ»։ Դատավճռով նրան սահմանվել է ինը ամսվա ազատազրկում, սակայն այդ պատիժը կասեցվել է։ Դատական գործընթացը շարունակվել է մոտ վեց ամիս, հայտնում է Panorama.am-ը ZDF-ի վրա հղումով։
Ըստ մեղադրանքի՝ Լինտներն իր քաղաքական գործունեությամբ նպաստել է ադրբեջանամետ դիրքորոշումների տարածմանը։
Մյունխենի դատախազությունն ընդգծել է, որ Լինտներn ադրբեջանական ֆինանսական միջոցներով փորձել է կաշառել այլ քաղաքական գործիչների։ Նա ընդունել է, որ նպատակ է ունեցել ապահովել ադրբեջանամետ քվեարկություն Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ)։
Տեղեկությունների համաձայն՝ 2008- 2016 թվականների ընթացքում Lինտները ստացել է մոտ չորս միլիոն եվրո՝ մի շարք կեղծ ընկերությունների միջոցով։ Նախկին պատգամավորը mwt 33 տարի պաշտոնավարել է Գերմանիայի Բունդեսթագում և մինչ 2010 թվականը եղել է ԵԽԽՎ անդամ։
Սոցիալ-դեմոկրատական միության մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ Մեքլենբուրգ-Արևմտյան Պոմերանիայից ընտրված Կարին Շտրենցն էլ հայտնվել է նույն գործով կաշառակերության կասկածյալների շարքում։ Նա նույնպես ԵԽԽՎ անդամ էր և հայտնի էր որպես Ադրբեջանի շահերի պաշտպան։ Նրա անունը կապվում է քվեարկության հետ, որի ժամանակ նա դեմ է արտահայտվել Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների վերաբերյալ զեկույցին։
Ադրբեջանը դարձել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ 2001 թվականի հունվարից՝ միանալով մի կառույցի, որի հիմնական արժեքներն են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարության ամրապնդումն ու օրենքի գերակայության խթանումը։ Այդ անդամակցությունից հետո պաշտոնական Բաքուն պարբերաբար փորձեր է կատարել ազդել վեհաժողովի քվեարկությունների արդյունքների վրա՝ իր օգտին։

Высший земельный суд Мюнхена признал бывшего депутата от Социал-демократического союза Германии Эдуарда Линтнера виновным в даче взяток должностным лицам в рамках так называемого «Азербайджанского дела». Суд приговорил его к девяти месяцам лишения свободы, но наказание было условно. Судебный процесс длился около шести месяцев, сообщает «Panorama.am » со ссылкой на ZDF.
Согласно обвинению, Линтнер, используя своё политическое влияние, способствовал распространению позиций, благоприятных для Азербайджана. Прокуратура Мюнхена указала, что он пытался подкупить других политиков с помощью финансов из Азербайджана. Линтнер признал, что стремился обеспечить поддержку Баку при голосованиях в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ).
По имеющимся данным, с 2008 по 2016 год он получил около четырех миллионов евро через ряд фиктивных компаний. Линтнер проработал в Бундестаге 33 года и до 2010 года входил в состав ПАСЕ.
В том же деле фигурирует ещё один представитель СДПГ — Карин Штрец из федеральной земли Мекленбург — Передняя Померания. Она также была членом ПАСЕ и известна как сторонница интересов Азербайджана. Её имя связано с голосованием, на котором она выступила против доклада о политзаключённых в Азербайджане.
Азербайджан является членом Совета Европы с января 2001 года — организации, основной задачей которой является защита прав человека, развитие демократии и верховенства закона. С момента вступления официальный Баку неоднократно пытался повлиять на результаты голосований в Ассамблее в свою пользу.