5 Օգոստոս 2025 - 10:51 AMT
Հուլիսի 31‑ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ իր կառավարությունը քննարկում է Շենգենյան վիզայի գոտի ազատ մուտքի ռեժիմի ժամանակավոր կասեցումը մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքացիների համար:
Դա կապված է օտարերկրյա հետախուզական գործողություններին առնչվող անվտանգության մտահոգությունների հետ։
Նա այս սահմանափակումները նկարագրել է որպես «թիրախային մեխանիզմ»՝ խոսելով հրկիզման դեպքի մասին, որը ենթադրաբար իրականացվել է Կոլումբիայի ոմն քաղաքացի՝ ՌԴ հետախուզության անունից։ Նույնը կարող է վերաբերել նաև Վենեսուելայի քաղաքացիներին, հայտնում է Caucasus Watch-ը։
Ըստ Տուսկի՝ նախկին խորհրդային հանրապետությունների քաղաքացիները «հատկապես խոցելի են հավաքագրման նկատմամբ», ինչը սպառնում է ազգային անվտանգությանը։
Նա առանձնացրել է Վրաստանի քաղաքացիներին առնչվող «հանցավորության խնդիրը», սակայն պարզաբանել է, որ «դա ոչ մի դեպքում ազգային գիծ չէ», այլ կապված է «կազմակերպված հանցավոր խմբերի» հետ։ Տուսկը հավելել է, որ Լեհաստանի իշխանությունները «արդեն իրականացրել են արտաքսումներ» և նախազգուշացրել է, որ նրանք «չեն վարանելու» շարունակել նման գործողությունները, եթե անհրաժեշտ լինի։
Լեհաստանը ձերբակալել է 32 անձի, որոնք կասկածվում են ռուսական հետախուզության հետ համագործակցելու մեջ։ Ձերբակալվածների թվում եղել են նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ, այդ թվում՝ ռուսներ, ուկրաինացիներ և մեկ կոլումբիացի, ինչպես նաև Լեհաստանի առնվազն մեկ քաղաքացի։

5 Август 2025 - 12:33 AMT
31 июля премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что его правительство рассматривает возможность временной приостановки безвизового въезда в Шенгенскую зону для ряда стран, включая Армению и Грузию, в связи с обеспокоенностью по поводу деятельности иностранных разведок.
Он охарактеризовал эти меры как «точечный механизм», комментируя случай поджога, предположительно совершённого гражданином Колумбии в интересах российской разведки. Подобные ограничения могут коснуться и граждан Венесуэлы, сообщает «Caucasus Watch».
По словам Туска, граждане бывших советских республик «особенно уязвимы к вербовке», что представляет угрозу национальной безопасности Польши.
Он отдельно отметил «проблему преступности», связанную с гражданами Грузии, уточнив при этом, что «это ни в коем случае не национальная черта», а результат деятельности «организованных преступных группировок». Туск добавил, что польские власти «уже осуществили депортации» и предупредил, что «не будут колебаться» в продолжении таких действий при необходимости.
Польша задержала 32 человека по подозрению в сотрудничестве с российской разведкой. Среди задержанных были иностранные граждане — россияне, украинцы, один колумбиец, а также по меньшей мере один гражданин Польши.