Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը Սպիտակ տանը նախատեսված՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայանալիք գագաթնաժողովի բոլոր մասնակիցներին կոչ է անում ձգտել սկզբունքային և տևական խաղաղության հիմնված արդարության, պատասխանատվության, բռնի տեղահանված հայության վերադարձի, ինչպես նաև Հայաստանի անվտանգության ու ինքնիշխանության պահպանման վրա։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սպիտակ տան կողմից քաջալերված փաստաթուղթը կլեգիտիմացնի Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
Մեկնաբանելով սպասվող հանդիպումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է. «Հայերն ուզում են իրական խաղաղություն։ Արցախը «մաքրելը» խաղաղություն չէ։ Էթնիկ զտման լեգիտիմացումը խաղաղություն չէ։ Քրիստոնեական սրբավայրերը մոռացության մատնելը խաղաղություն չէ։ Պատանդներին մոռանալը խաղաղություն չէ։ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիայի հետ հաշտվելը խաղաղություն չէ։ Ուժի սպառնալիքով պարտադրված խաղաղությունը խաղաղություն չէ»։
«Վստահելի աղբյուրների համաձայն՝ Սպիտակ տան հովանու ներքո, օգոստոսի 7-8-ը կայանալիք բանակցություններից, հետո հնարավոր է հրապարակվի հայտարարություն կամ փոխըմբռնման հուշագիր՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն իր մտահոգությունն է հայտնում առ այն, որ հնարավոր հայտարարությունները կամ համաձայնությունները չեն անդրադառնում հիմնական առաջնահերթություններին, մասնավորապես, արցախահայության՝ իրենց տները վերադառնալու իրավունքին, Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատմանը, հայկական քրիստոնեական սրբավայրերի միջազգային պաշտպանությանը և Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերմանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Արամ Համբարյանի`«Ցանկացած համաձայնություն, որը բնական է համարում և ապա լեգիտիմացնում 150,000 արցախահայերի բռնի տեղահանումը, առաջընթաց չէ։ Դա հեռացում է խաղաղությունից, քայլ՝ ադրբեջանական նոր ագրեսիայի ուղղությամբ։ Իրական խաղաղությունն անհրաժեշտ է կառուցել վերադարձի իրավունքի իրացմամբ, պատանդների ազատմամբ, քրիստոնեական սրբավայրերի պաշտպանությամբ, Հայաստանից օտար զորքերի դուրսբերմամբ և պատերազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության սկզբունքով։ Եթե Վաշինգտոնը ցանկանում է Հարավային Կովկասում իրեն ներկայացնել որպես խաղաղության միջնորդ, ապա պետք է ապահովի, որ այս խաղաղության գործընթացը լինի իրական՝ հիմնված պատասխանատվության վրա, այլ ոչ թե Հայաստանին պարտադրված սպառնալիքների վրա։ Ամերիկահայերը վճռականորեն դեմ են ցանկացած համաձայնության, որը արդարությունը փոխարինում է հարմարվողականությամբ կամ վտանգի տակ է դնում հայերի կյանքը»։
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը կրկին վերահաստատում է իր խիստ ընդդիմությունն Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարին՝ այն համարելով ուղղակի սպառնալիք Հայաստանի ինքնիշխանությանը։ Օրեր առաջ ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովներին ուղարկված հանձնախմբի գրության մեջ նշված է՝ նման միջանցքը կխաթարի Հայաստանի անվտանգությունն ու անկախությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

7 Август 2025 - 12:06 AMT
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) выразил обеспокоенность по поводу планируемого саммита в Белом доме между Арменией и Азербайджаном, призвав всех участников стремиться к принципиальному и устойчивому миру, основанному на справедливости, ответственности, праве насильственно перемещённых армян вернуться в свои дома, а также на защите суверенитета и безопасности Армении.
В заявлении центрального офиса Ай Дата при Бюро АРФ Дашнакцутюн говорится, что документ, поддерживаемый Белым домом, может фактически легитимизировать геноцидальные действия Азербайджана.
Исполнительный директор ANCA Арам Амбарян, комментируя предстоящую встречу, отметил: «Армяне хотят настоящего мира. «Очищение» Арцаха – это не мир. Легитимизация этнических чисток – это не мир. Забвение христианских святынь – это не мир. Игнорирование пленных – это не мир. Принятие оккупации территории Армении Азербайджаном – это не мир. Мир, навязанный угрозами, – это не мир».
По достоверным источникам, по итогам переговоров, которые пройдут 7–8 августа при посредничестве Белого дома, может быть опубликовано совместное заявление или меморандум о взаимопонимании с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. ANCA выражает обеспокоенность тем, что возможные заявления и соглашения могут не затронуть ключевые вопросы: право армян Арцаха на возвращение, освобождение армянских пленных и заложников, международную защиту христианских святынь и вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении.
По словам Амбарана, «любое соглашение, которое нормализует и затем легитимизирует насильственное изгнание 150 000 армян Арцаха, не является прогрессом. Это отход от мира и шаг к новой агрессии со стороны Азербайджана. Настоящий мир должен строиться на реализации права на возвращение, освобождении заложников, защите христианских святынь, выводе иностранных войск из Армении и принципе ответственности за военные преступления. Если Вашингтон хочет быть посредником в Южном Кавказе, он должен гарантировать подлинность процесса мира – на основе справедливости, а не угроз, навязанных Армении. Американские армяне категорически против любого соглашения, которое заменяет справедливость уступками или ставит под угрозу жизни армян».
В заявлении также подчёркивается категорическое неприятие ANCA выдвигаемой Азербайджаном идеи так называемого «Зангезурского коридора», который, по мнению комитета, представляет прямую угрозу суверенитету Армении. В недавнем письме комитетам Конгресса США указывается, что такой коридор может подорвать безопасность и независимость Армении.