7 Օգոստոս 2025 - 11:37 AMT
Վանաձորի մարզադաշտը կվերակառուցվի՝ համապատասխանեցվելով ՈւԵՖԱ-ի ստանդարտներին։ Կառավարությունն օգոստոսի 7-ի նիստում հավանություն է տվել անհրաժեշտ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման ծառայության գնման պահանջն անհետաձգելի համարելու և այդ նպատակով գնման գործընթացը «Հրատապ մեկ անձից» գնման ընթացակարգով կազմակերպելու մասին որոշման նախագծին։
Հիմնավորման մեջ ընդգծվել է, որ անհրաժեշտությունը բխում է 2029 թվականին Հայաստանում ֆուտբոլի երիտասարդական աշխարհի առաջնություն անցկացնելու ծրագրից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանի և Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել մրցաշարը կազմակերպելու համար, և ՈւԵՖԱ-ն հաստատել է, որ մի շարք եվրոպական ասոցիացիաներ աջակցել են Հայաստանի դիմումին։ Սակայն հայտի վերջնական հաստատման համար անհրաժեշտ է ապահովել առաջնության անցկացման տեխնիկական պայմանները։
Գլխավոր պահանջներից է՝ ունենալ առնվազն մեկ ՈւԵՖԱ 4-րդ կարգի մարզադաշտ։ Նման մարզադաշտեր ունենալու նպատակն ընդգրկվել է ՀՀ կառավարության 2023թ․ դեկտեմբերի 7-ի որոշման մեջ, որով սահմանվել է ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների զարգացման ռազմավարությունն ու գործողությունների պլանը՝ նախատեսված 2024-2030 թվականների համար։
Ըստ հաստատված պլանի՝ նախատեսվել է երեք նոր մարզադաշտի կառուցում, այդ թվում՝ մեկ ազգային և երկու մարզային մարզադաշտ՝ յուրաքանչյուրն առնվազն 10,000 նստատեղով։ Ազգային մարզադաշտը նախատեսվում է կառուցել «Ակադեմիական քաղաք» նախաձեռնության շրջանակում։ Մյուս մարզադաշտերից մեկի համար, երկարաժամկետ քննարկումների և վերլուծությունների արդյունքում, ընտրվել է Վանաձոր քաղաքը։
Վանաձորում առկա է չշահագործվող մարզադաշտ՝ 3000 տեղով, որը կվերակառուցվի և կընդլայնվի՝ նոր տրիբունայի կառուցմամբ։ Նախագծման ամբողջական փուլը նախատեսվել է ավարտել ութ ամսում։ Քանի որ նախագիծը ենթակա է ինչպես պարզ քաղաքաշինական, այնպես էլ պետական համալիր փորձաքննության, շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախնական հաշվարկներով հնարավոր կլինի 2026թ․ հունիսին։

Стадион в Ванадзоре будет полностью реконструирован в соответствии со стандартами УЕФА. На заседании 7 августа правительство Армении признало срочной необходимость закупки услуг по разработке проектно-сметной документации и одобрило проведение закупки по процедуре «срочная закупка у одного лица».
Как сообщает «Арменпресс», необходимость обусловлена планами провести в Армении молодежный чемпионат мира по футболу в 2029 году.
Федерации футбола Армении и Грузии подали совместную заявку на проведение турнира. УЕФА уже подтвердил, что несколько европейских ассоциаций поддержали кандидатуру Армении. Однако для окончательного утверждения заявки необходимо соблюдение технических условий проведения турнира.
Главным требованием является наличие как минимум одного стадиона 4-й категории по классификации УЕФА. Создание подобных объектов включено в стратегию развития физической культуры и спорта на 2024–2030 годы, утверждённую правительством Армении 7 декабря 2023 года.
Согласно утверждённому плану, предусматривается строительство трёх новых стадионов: одного национального и двух региональных, каждый из которых будет вмещать не менее 10 000 зрителей. Национальный стадион планируется возвести в рамках инициативы «Академический город». После долгосрочных обсуждений и анализа было принято решение о строительстве одного из региональных стадионов в городе Ванадзор.
В городе имеется неэксплуатируемый стадион на 3000 мест, который будет реконструирован и расширен за счёт строительства новой трибуны. Полный этап проектирования планируется завершить за восемь месяцев. Учитывая необходимость как архитектурной, так и государственной комплексной экспертизы, начало строительных работ предварительно намечено на июнь 2026 года.